Videopostitus: uued pereliikmed

Ma poleks elusees arvanud, et ma lisaks kolmele lapsele, kassile ja mehele veel kalad võtan. Juba aastaid tagasi viskas Erik nalja, et kui me üldse koduloomad soetame, siis ta on nõus vaid kaladega. Rääkis ikka, kuidas tal lapsepõlves kalad akvaariumist välja end surnuks hüppasid ning teineteist ära sõid. No ei tundunud midagi sellist, mida oma kodus väga näha tahaksin. Veel olin kuulnud, kui tüütu on ühe akvaariumi puhastamine. Noh jah.

Üks päev kirjutas mulle minu väga hea sõbranna, kes ütles, et tahaks oma kaladest lahti saada ning annaks hea meelega oma akvaariumi koos kaladega hea hinna eest ära. Siis mõtlesin, et võiks ju proovida.. aga jumal tänatud, et nad õhtul ümber mõtlesid, sest muidu oleks kalade võtmine liiga kiirustades tulnud. Pärast seda päeva ei saanud enam sellest mõttest lahti ning otsustasime siis kaladele võimaluse anda.

Tellisin ühel õhtul kaup24’st 54 L akvaariumi, millega kaasas oli filter, küttekeha ning akvaariumi sisse ehitatud LED valgusmoodul.  Esialgu mõtlesin, et mis seal ikka – kallad vee ja viskad kalad sisse. Lähemal uurimisel sain aga aru, et tegelikult tuleks alustada üleüldse akvaariumi sisustamisest. Kas kunst – või elusloodus? Sain teada, et kraanivett on tarvis neutraliseerida, kõik kalad ei sobi omavahel kokku jpm. Meie otsustasime elustaimede kasuks, sest need omaette juba toodavad vajalikke aineid  ning tundub kuidagi ka loomulikum elukeskkond. Küll aga vastukaaluks on kunstsisu vast lihtsam hooldada.  Alustasin siis teekonda Tartu mnt Zookauplusest Akvaarium OÜ, kus sain alustuseks palju head nõu.

  1. Kõigepealt valisime välja naturaalse põhjakruusa ning koguseliselt kulus seda akvaariumisse 10 kg. Elus taimede jaoks on tarvis ca 4-5 cm paksust põhja, et juured saaksid end sinna sisse süüa. Kruus tuli kodus läbi pesta, sest väidetavalt kohe vette pistes pidi vesi muutuma muidu  häguseks. Pestes oli seda hästi näha!
  2. Siis uuris müüja, milliseid kalu me akvaariumisse soovime ning kuuldes, et soovin ka põhjakoristajat, soovitas ta meil kaunistuseks võtta looduslik puutükk, mis väidetavalt põhjakoristajatele väga meeldib. Puutoika pidime meresoolases keeduvees läbi kuumatama. Seda ka tegime ning sealt tuli ka korralikult mustust välja.
  3. Uurisin veel, kas võin otse Zanzibarilt toodud merekarbid ka vette panna.. Ei või, sest see muudab vee kardaks ning jutu järgi võivad kalad ka sinna kinni jääda ning nii kurva lõpu leida.
  4. Liikusime taimede juurde ning sain teada, et mida rohkem taimi, seda parem, sest nii polevat vetikatel ka ruumi tekkida. Taimede juurte ümber ostsin ka raskused, mis rohelist vee all kinni hoiaks.
  5. Samuti sai soetatud vee neutraliseerija või ühesõnaga vedelik, mis vähendab kraanivees olevat kloori. Seda tuleks siis kasutada igal korral, kui vett vahetame.
  6. Soovitati osta ka patenteeritud elusad bakterid, mis vähendavad ammoniaadi ja nitriidi sisaldust akvaariumivees. Poes oli parasjagu ka üks meesterahvas, kes oli juba 25- aastase kogemusega akvarist ning teadis rääkida, et parem on lasta keskkonnal ise end sättida ning tema kogemus näitab, et neid baktereid pole tarvis lisaks osta.
  7. Olin juba põnevil, et kohe – kohe saab kalu valima hakata, kuid siis teatas müüja, et hea oleks lasta akvaariumil kuskil nädalake end sisse seada ning alustuseks võime võtta sõpradeks hoopiski teod.

Kodus seadsime akvaariumi valmis ning saatsime teod sinna sisse elama. Veel vahepalaks, siis valgus ei tohiks akvaariumis koguaeg põleda, vaid soovitatavalt maksimaalselt 8 h päevas.

Lasime viis päeva mööda ning tundsime rõõmu, et teod Usin ja Laisk ikka veel elus on!  Soovisin neile lisaks vähid osta ning ei leidnud neid mujalt, kui Rocca Al Mare kalapoest Kalake. Sinna jõudes selgus, et vähid polegi nii hea mõte, sest neil võib tekkida tahe kaladel sabast haarata ning nii mõnigi võib selle peale sussidpüsti visata. Küll aga soovitati alustuseks põhjakoristaja ja kaks kala võtta. Väikseks vahepalaks, siis 54 L akvaariumis võiks maksimaalselt 9 kala olla, et neil enam vähem mõnus elada oleks. Nii valisingi kaasa ühe Ancistruse, kes sai nimeks Lembit ning Platid(Xiphophorus maculatus), kel nimi veel puudub. Veel sai kaasa ostetud sifoon, taimetoidulistele süüa ning netist on veel lisaks tellitud puhastusvahendid ning termomeeter.

Näis kuidas minema hakkab! Esimene puhastamine on plaanis nädala pärast.. Kuid pean nentima, et avastame endid tihti akvaariumi ees lihtsalt kalu ja tigusid vaatamas. Super lahedad tegelased!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga