Videopostitus: laste mängutuba meie kodus – vajalik või mitte?

Olen juba mõnda aega tahtnud sellest kirjutada! Nimelt majas ruume planeerides teadsime kohe, et soovime kolme nö „lapse tuba“, millest esialgu vaid kaks leiavad kasutust. Üsna ruttu tekkis mõte, et kolmandat tuba võiks rakendada pigem mängutoa, kui kabinetina. Kuna majas on palju panipaiku, siis said kõik „kabineti asjad“ mujale paigutatud. Mängutuba on meil 11m2 suur, mistõttu oli see esialgu üsna tühi. Seal ilutses vaid väike mängumati osa ja pallimeretelk. Lõpuks hakkab tuba ilmet võtma ja mul on nii hea meel, et kõik seal seesolev leiab rakendust! Lennal on nüüd oma väike „Ljontsiku restoran“ – köök, menüü – tahvel ja laud toolidega. Köök, laud-toolid on Ikeast, tahvel Hansapostist. Kõik asjad sai kätte tegelikult soodsa hinnaga. Köök 79 eurot, laud toolidega ning tahvel – mõlemad 20 eurot. Suurem osa köögis olevast on samuti Ikeast ning söögiasjad saime kingitusena. Ajapikku on tekkinud Lennale ka väike nukunurgake, kus tal on kolm erinevat titte, titeriided, käru, voodid ja vann. Lisaks veel igasugused vannitarbed. Viimase nurga planeerisime talle sellise lego – rongiraja – ja muude masinatega. Kõige viimaks saame neljapäeval Ikeast veel ühe kollaste ustega laste kapp-riiuli, kuhu kappidesse paigutame kõik mängud ning riiulisse raamatud. Ära viisime pallimeretelgi, mis oli kassi poolt nii ära hävitatud, et polnud enam ilus vaadata. Pallid jätsime siiski alles, sest kui Nora pallimerefänniks peaks saama, jääb vaid telk osta. Veel vahetasime välja kõik põrandal olevad matid, sest vanu käis Vilkur titena kraapimas.  Kui nüüd raamatu  ja mängude osa ka paika saada, siis on mission completed.

img_3321

Nüüd jutu iva juurde tagasi tulles, kas mängutuba on meie arvates kodus üldse vajalik? Me oleme vist 99,9% ühel nõul,  et see oli väga hea otsus. Peamiselt sellepärast, et:

 • Mänguasjad ei kuhju magamistubadesse. Lenna magamistuba on mänguasjadest tühi. Nurgas istub vaid suur karu Bruno ning tema toas on mänguasjakast, mis on pigem panipaik + laud toolidega, kus ta enne und raamatuid vaatab. Olime tube planeerides juba algselt ühel nõul, et magamistoad võiksid ennekõike magamistubadeks ka jääda. Seal ei mängita, ei vaadata telekat, ei sööda jne. Nii palju, kui lugenud olen, siis väikelastel ei soovitatagi magamistube mänguasju täis toppida, see olevat häiriv faktor näiteks magama minnes. Omast kogemusest kommenteerida ei oska. Küll aga mäletan, et kui mina pubekas olin, siis oli minu toas kõik vajalik olemas. Lõpuks oligi nii, et istusin oma voodis, arvuti süles ja vaatasin telekat. Köögist tõin toidu ka veel oma tuppa. Nii kahju, kui mul ka Erikust ja lastest poleks, ei lubanud ma TV’ks vajalikke ühendusi ühtegi magamistuppa panna. Selleks, et lapsed päris õnnetud ei oleks, jääb sauna eesruum puhtalt nende lebo-ruumiks, kus soovi korral oma saateid vaadata saavad või vajadusel sõpru võõrustavad.
 • Mänguasjad elutoas. Mul on hea meel, et lõpuks on kujunenud nii, et mänguasju me oma elutoast, TV kõrvalt ei leia. Ma tean, et see on mugav variant ning paljud seda rakendavad. Oli meilgi alguses Lenna mänguasjakirst elutuppa toodud. Aga igal juhul eelistan ma seda, et muud eluruumid on mänguasja-vabad. Muidugi Lenna kärutab oma tittesid mööda maja ringi ning vahel vaatame raamatuid elutoas, kuid alati viib ta need asjad õhtu lõppedes oma kohale tagasi.
 • Aeg lapsega. Tänapäeval, vähemalt meil ja ilmselt ka paljudel teistel vanematel, on raskemat või kergemat sorti nuti-ekraani-mis iganes sõltuvus. Ikka vaadatakse ühe silmaga telekat, või ollakse salaja telefonis netis. Mängutoaga oleme me jõudnud nii kaugele, et kui seal mängime, siis püüame ekraanid selleks ajaks elutuppa jätta. See toimib tegelikult väga hästi! Ja täitsa tore on Lennaga lihtsalt päevas mõni aeg päriselt ka mängida. Enne ei osanud seda nii väga hinnata, aga Erik on mulle tubliks eeskujuks. Tavaliselt kui ta Lennaga mängib, siis ta päriselt ka mängib.

Lõppude lõpuks tahan seda öelda, et kes vähegi planeerib oma kodu, siis meie soovitus on mängutuba laste jaoks sisse arvestada!

img_3285

4 thoughts on “Videopostitus: laste mängutuba meie kodus – vajalik või mitte?

 1. Tiina says:

  Mulle meeldib ka see mängutoa mõte. See, et asjad mööda elamist laiali ei ole, on super. Aga kõige olulisem ongi see PÄRIS mängu aeg, ilma ekraanideta. Ma küll enam ise väga mänguplatsile ei jõua sel ajal, kui ka teised lapsed seal on, aga mäletan väga hästi, kuidas 3 viiest emast selle asemele, et oma lapsega liivakooke teha või lillepärga punuda, sõrmitses oma telefoni või rääkis lihtsalt juttu kellegagi telefonitsi. Ja siis imestati, miks laps plehku paneb või viriseb. Et ega see polegi nii oluline mis mänguasjadega mängida (muidugi on tore, kui on mänguköök ja ilusad mänguasjad, meil tulevad ka varsti:)), aga lapse jaoks on oluline pühendatud aeg. Tore postitus igaljuhul!

  • NautigeHetke says:

   Jaa, just! Ma saan ka mõnes mõttes aru, miks telefonis istutakse. Kindlasti on ka neid, kes üritavad mitut asja korraga teha, st. töömeilidele vastata ja samal ajal lapsega mänguväljakul “mängida”, aga enamjaolt pole ilmselt asi tööasjades.
   Ja mänguasjade osas on sul tõesti õigus. Tegelikult ongi nii, et need on pigem isegi et vanemate jaoks rohkem, sest endal on põnevam ka erinevaid mänge mängida, kui jälle miskit uut ja põnevat on. Usun, et Lenna oleks üsna õnnelik ka siis, kui ma talle enda köögist mõned muffinivormid ja vana poti ning kulbi pihku annaksin 🙂

 2. J says:

  ma olen aastaid unistanud mängutoast. suurem osa asju on magamistubades ja môned ka elutoas. magamistuba on vàike ja mànguasjad hunnikutes… loodan et tulevases kodus saab meil see olema

 3. Kati says:

  Kallis Laura! Sul on kõik ideaalselt korraldatud Tubli! Ma mäletan kuidas ma sinu ja Liisaga mõnel päeval meil koos põrandal istusin ja koos teiega mängisin-olid Barbid ja legod ja riidetükikesed ja kõik läbi segi… kõik olid rahulikud. -toredad ajad, mida mäletada. Mõte aga selles, et lastega on mõistlik koos mängida, eriti uute või keerukate mänguasjadega, sest laps õpib matkides suurte inimeste tegemisi, ta ei oska alati ise välja mõelda, kuidas nendega mängida- köögis emal ei ol ju legoklotse, et õpiks neid kombineerima ja kokku sobitama-selleks peaks natuke ette näitama ja midagi konkreetset koos valmis ehitama, erinevaid mänguasju koos kasutama -ühesõnaga mänguasja kasutust peaks ette näitama. Ja mõne aja pärast hakkab lapse fantaasia tööle ning ta loob uusi mänguversioone juba ise. Siis ei ole mänguasjad lihtsalt loopimiseks ja lõhkumiseks. Tihti antakse lapsele uus mänguasi kätte ja saadetakse mängima, aga ta ei
  tea , mida sellega teha. See on kuldaväärt, et võtate aja lastega mängimiseks ja ilma nuti ruutudeta, nii on võimalik keskenduda. Nautige hetke!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga