Vanemaks olemise varjupooled

Ma tõesõna ei mäleta enam lapsevanemaks mitteolemise aega. See oli vaid neli aastat tagasi, kuid aja jooksul on prioriteedid elus nii palju muutunud, et keeruline on meenutada seda varasemat murevaba elu, kus ainuke vastutus lasus vaid enese ees. Ei kujutagi ette, mis need igapäevased probleemkohad tol ajal olla võisid? Kuidas koolis aine arvestatud saada, kuidas õigeks ajaks trenni jõuda või mida õhtuks süüa teha? Tahad või mitte, siis paraku laste saabudes keerleb 90% sinu ajast, energiast ja mõtetest nende ümber. Vähemalt esialgu.

Räägitakse, et vanemaks saamine on omaette väljakutse ning hoopis selline maailm, mida enne täielikult ei mõista, kui selles juba sees oled. Võiks ju arvata, et mis seal ikka nii keerulist – hoolitsed ühe inimese eest rohkem. Ja selles polegi teema, kuidas lapsel kõht täis sööta, väiksemate kõrvalt kodu korras hoida, neid lasteaeda/kooli viia või muud argipäevased küsimused.

Minu meelest vanemaks saamine muudab inimese ajukeemiat juba sellest hetkest, mil ta vastsündinu oma kätele saab. Algab tõeline enese proovilepanek ning piiride sunniviisiline nihutamine sinnamaani, kus sul polnud oma võimete olemasolust aimugi. Tegelikult multitasking on vaid üks väikene osa vanemaks olemisel ja ma arvan sellega tulevad enamus naised, kui ka mehed tegelikult omal viisil toime.

Palju keerulisem on elada läbi seda tumedat erinevate tunnete maad, mis lainetena paljusid meist vanemana ilmselt seni saadavad, kuniks lapsed suured ja pesast lahkunud on. Tekib küll küsimus, kuidas inimesed suudavad mõistuse säilitada? On neid, kes ilmselt ei suudagi.

Võiksin arvata, et kui oled loomult üsna zen, võtad vabalt, ega muidu ei ärritu, siis vanemaks olemine paneb ka sellised inimesed proovile. Nähes enda kõrval mulle loomult täielikku vastandit lapsi kasvatamas, usun tõsimeeli, et igast tüüpi inimesi on võimalik “murda”. Ei ole kõik nii idülliline, kui eemalt paista võib ja ma usun, et eranditult on igas peres nii.

Minu meelest on kõige keerulisem hakkama saada konstantse väsimusega. “Hakkama saada” on ilmselt vale viis seda kirjeldada, sest eks inimene tuleb kõigega toime, eriti kui ta on sunnitud olema selles olukorras. See jutt ei käi ainult sellest, et öösel magada ei saaks. Mõni saab, mõni ei saa. Etteruttavalt võin öelda, et mina kindlasti ei saa ja see on täiesti okei. Olen juba leppinud, et seekord on niipidi ning lõppude lõpuks on see mööduv. Kuid see teine väsimus kaasneb igapäevaste sarnaste tegevuste tegemisega, mis ükski neist ei ole üle jõu käiv, kuid tervikuna, tehes neid toimetusi päevast päeva, aastast aastasse, see lihtsalt väsitab ja nüristab. On nii oluline saada argipäevale vaheldust, et saaks mõtted lastest ja kodust eemale. Iga inimene vajab seda, et enda kirkus, terane meel ja huvi eneses taas üles leida. Ma ei valeta, kui ütlen, et nendest inimestest, kes ainult kodule elavad, peegeldub silmnähtavalt tülpimust, isegi kui nad ise seda endale ei tunnista. Nüüd tagasi tulles öise ülevalolemise juurde, siis see on nagu lumepall, mis alustab veeremist süütult, kuid võib lõppeda korraliku laviiniga.

Väsimus võib esile kutsuda ja võimendada negatiivseid mõtteid, emotsioonide virr-varri, viha ja hiljem süütunnet. Mul on kõike seda selle lühikese pea kahe kuu jooksul ette tulnud. Kuna Lennaga oli 1:1le üsna sarnaselt, siis enese analüüsimine annab väikse eelise paremini selget pead hoida.

Ma võin väsinuna ärrituda üsna tühiste asjade peale. Möödunud nädal oli Erik kolm päeva ära ning lapsed kaks päeva asumisel. Kolmandal päeval jõudsid tüdrukud koju ning kuna ma olin nimme veel haigeks jäämas, siis mu ema kutsus nad enne öist tralli enda juurde pannkoogile. Hakkame õueriideid selga panema, Nora juba peaaegu valmis, Rosanna tükk aega põrandal kägisenud ning muutumas nutuseks.. kui Lenna teatab, et ta läheb paneb hoopis koduriided. Kuid siis avastas, et ta korras kapp on “sassis” ja hakkas aga koristama. Ootame ja ootame, tunnen kuidas hakkan närvi minema. Palun tal esikusse tulla, et aitan ta ise kiirelt riidesse. Hakkab aga kapi ümber jauramine pihta. Lõpuks läksin ülikurjalt ta juurde, tõmbasin ta kapist eemale ja kurjustasin ikka kõvasti – et kui kohe riidesse ei pane, jääb tal minemata. Üritas aga vaidlema hakata, kuid ma ei suuda lihtsalt neljasega kembelda, kui üks teises toas karjub ja teine talveriietes juba ootab. Niisiis teadsin, et see lõppeb plahvatusega, kui teatan, et Nora hakkas juba minema. Ja nii ma sellegipoolest käitusin. Eks Lenna sai küll kiirelt riidesse, kuid oli hüsteerias ja nuttis, mina endiselt väga vihane. Lõppude lõpuks on ta vaid neljane ja ilmselgelt oleks see situatsioon võinud olla olemata. Siis tundsin end muidugi süüdi ja mõtlesin, et tore “aasta ema” küll. Laps niigi pikalt ära olnud, ka väsinud ja tahab lihtsalt rahus oma korras kappi korda teha ning mina lähen normaalselt üle piiri – vihastan, tõstan häält, ähvardan ja ajan lapse närvi. Eks koju tulles sain vabandust paluda ja tõdeda, et käitusin ülekohtuselt.

Rosannal on suure tõenäosusega koolikud, sest ta on reaalselt kaks nädalat, eranditult igal õhtul röökinud ajavahemikus 21.15 – 00.00. See sõltub tema väsimuseastmest. Küll aga kõik algab nii, et ta ehmatab end veerand kümne paiku õhtul unest üles, silmad järsku pärani lahti. Hakkab segaduses vist rinda otsima, meenutab sellist nokkimist. Pakkudes aga ei taha.. ei sobi ka midagi muud, lihtsalt lagedalt röögib. Gaasimuredega saime kiirelt ühele poole, kuid koolikuid seostatakse ka närvisüsteemiga ning mulle tundub ka unetsükli häire üks variantidest. Ilmselt ei oska ta ühest tsüklist teise üle minna ja satub paanikasse. Ja see on totaalselt väsitav! Igal õhtul ma mõtlen – miks? Miks tal halb on? Kuidas ma aidata saan? Miks ma ei suuda teda rahustada? Miks ma seda endaga teen? Aitab juba! Ma ei jõua sind enam kuulata! Kui Erik ja lapsed ära olid, sain õnneks elutoas olla ning panin ta röökivana käest ära, endal pisarad silmas, kuid ei olnud jaksu teist tunnikest teda karjuvana ka käe otsas tassida. Silitasin lihtsalt seda hullunud ja hädas last ning mõtlesin, et kuidas ma küll mõelda sain, et kahe lapsega keeruline oli?

Aga nagu ikka on kõik mööduv ja hommik on õhtust targem.. lihtsalt kaua veel? Ma ei mäletagi enam, mis tunne on õhtut normaalselt veeta.. meil läheb aga igal õhtul varakult telekas kinni, tuba hämaraks ja ise oleme kuskil väikses ruumis last lohutamas. Tavaliselt 23ks on ta reeglina kustunud, aga mis hinnaga? Selleks ajaks on endalgi soov lihtsalt voodisse heita.

Ausalt, jõudu teile lapsevanemad, kes te magamatusega võitlete! Mõistan teid nüüd kolmandat last kasvatades veel paremini!

24 thoughts on “Vanemaks olemise varjupooled

 1. J says:

  Tahtsin öelda, et minu arust muutub ema ajukeemia juba rasestumisest. Siis hakkab see paaniline asjade kokkuostmine ja pesa punumine ja pidev muretsemine, et mis tulevik toob ja kas kõik on olemas jne.. See oli ka päris kurnav, kui ma nädalaid järjest rasedana muudkui koristasin ja küürisin ja remontisin jms, aga rahu ka ei saanud 😀
  Ja muidugi ei lõppe see kõik ka sellega, kui lapsed täiskasvanuks saavad ja välja kolivad. Pidev laste pärast muretsemine kestab terve elu.. Ma arvan 🙂

  • NautigeHetke says:

   Muutub kindlasti..

   Muretseda võib, aga õnneks vastutavad need täiskasvanud lapsed siis juba ise oma tegemiste eest 🙂

 2. Liisu says:

  Kui ma dekreeti läksin, soovisid paljud mulle justkui jutumärkides “head puhkust siis”, kes kurvalt naeratades, kes sarkastiliselt. Ja minu jaoks oli see nii solvav – esimest last parasjagu oodates, pidasin ma lapse saamist suureks õnnistuseks ja minu unistustes kasvasin ma lapsega koos harmoonias ja rahus. Kerides nüüd 9 kuud edasi, saan ma neist aru. Rahulikku last jagus täpselt kaheks nädalaks, siis hakkasid koolikud ja ehk minu ootuste vastu, on poeg ka üle keskmise aktiivne laps.. Lisaks ei võta laps lutti, ei taha oma voodis magada, magama jäi esimesed 6 kuud ainult kisaga, ärkab öösel sageli ja üle kõige vihkab ta turvahälli ning röögib lakkamatult kuni auto kuskil seisma saan jätta ja tahaistmele last lohutama minna. Poja 6-ndal elukuul panin käpa korralikult maha – olin kurb, et asjad ei läinud nii nagu ma tahtsin, nutsin ja küsisin, ei tea kellelt, miks mulle selline laps saadeti. Olin tol hetkel väga kurnatud, ümbritsetud n.ö titemajandusest ja mitte hetkegi enese jaoks ning kui ma kõigele lisaks pidin kuulama mehe õelt kui tubli ja fantastiline on nende vastsündinud beebi – ainult magab ja sööb ja kunagi ei nuta jne jne.. Paratamatult tuleb mõru maik suhu.. Ka mees sai sõimata, sest kellegi peal ju tuleb see stress välja elada.. Sain ise ka aru, et olin ülekohtune aga keelt hammaste taga hoida ei suutnud. Plahvatasin ja rääkisin mehele kõik ausalt ära, kuidas ma olen kurnatud ja miks mina, kes ma nii väga seda last tahtsin, ootasin, kelle ma peaaegu et ise valmis tegin, sain sellise väljakutse. Ja veidral kombel muutusin ma kergemaks. Sellest ajast saadik pole ma nende mõtete juurde tagasi pöördunud. Armastan oma poega ja olen leppinud tema iseärasustega. Teist last veel nii pea ei soovi, aga saan aru, et see kõik on mööduv. Ka koolikud tundusid lõputu õudusena, aga läbi need ju said. Tuleb ka päev, millal saab taas magada…

 3. lightroomGom says:

  “https://adobe.com/” – Adobe Lightroom is the most prominent periapt editing software inasmuch as photographers, with hundreds of thousands of effects and presets readily obtainable on the internet.

  You can download Lightroom from Adobe’s website.

  “https://en.wikipedia.org/wiki/Adobe_Lightroom” – Adobe Lightroom presets supporter you to edit your photos in register but by means of doing a fortune of the position after you. You can simply essay away from a pre-defined really, while keeping your original impression and reverting recoil from to it at anytime.

  You can use:
  Lightroom Presets for Wedding Photography
  Lightroom Presets for Baby and Family Photography
  Lightroom Presets for Headshots
  Lightroom Presets for Senior Portraits
  Lightroom Presets for Landscape
  Lightroom Presets for Nature Photography
  Lightroom Presets for Food Photography
  Lightroom Presets for Car Photography
  Lightroom Presets for Real Estate
  Lightroom Presets for Product and Fashion Photography

  And a “https://mrlightroom.com/shop/lightroom-presets/magic-touch-lightroom-desktop-and-mobile-presets/” – Magic Touch Lightroom Desktop and Mobile Presets
  for everyday shooting.

 4. Skarofe says:

  Наша специализированная компания Ограниченная ответственность ЧУОШШ Белебей делает современным способом телеинспекциюинженерных систем, сетей хоз. бытовых, технологической и ливневой канализации, водостоков, водопроводов, водозаборных скважи, КНС, водостоков, канализации, водопроводов и т. д.
  Водеоинспекция всех труб производится спец камерой, которая перемещается по трубам и показывает изображение на монитор и в одно и то же время проводится видеозапись изображения.
  Такая диагностика предназначена определить эксплуатационное качество стыков и стенок труб, места расположения трещин, свищей и прочих дефектов, выявить засоры и инородные объекты, незаконные врезки и так далее. Телеинспекция может быть применена и в случае приёма труб впоследствии выполнения строительных работ, ремонта.
  Наибольшим преимуществом устройства телеинспекции является ее мобильность, легкость подхода к трубам, а кроме того возможность получать изображение внутренних деталей труб разного диаметра.

  Наша отечественная холдинг ЗАО ОАУШК Глазов
  действует на предприятиях как индивидуальных так и государственных предприятиях.

  Обсадка труб скважин – Бурение скважин на воду

 5. taxiSkarofe says:

  Главный сервис Яндекс такси позволяет людям вызвать автомобиль когда и куда угодно. Сделать заказ авто вы можете 3 способами: на сайте Яндекс такси, через оператора позвонив нам или воспользовавшись мобильным приложением. Вам надо написать время когда необходима авто, свой номер сотового, местоположение.

  Можно заказать такси с детским креслом для перевозки детей, в вечернее время после встреч безопаснее прибегнуть к Яндекс такси, чем, например, садиться в транспортное средство нетрезвым, в аэропорт или на вокзал надёжнее пользоваться такси ненужно искать где оставить свою автомашину. Расчёт выполняется наличным или безналичным платежом. Время подъезда Я. такси составляет от трех до 10 мин. примерно.

  Положительные моменты работы в Я. такси: Моментальная регистрация в приложение, Незначительная комиссия, Выплаты мгновенные, Постоянный поток заказов, Оператор круглыми сутками на связи.

  Для работы в Яндекс такси водителю нужно зарегистрироваться самому и транспортное средство, перечисленное займёт пять минут. Комисия агрегатора составит не больше двадцати %. Вы можете с легкость получить оплату за работу в любое время. У вас постоянно обязательно будут заказы. Если появятсявопросы сможете соединиться с постоянно функционирующей службой поддержки. Яндекс такси помогает гражданам быстро доехать до места назначения. Заказывая данное Yandex такси вы приобретаете лучший сервис в нашем городе.

  работа таксистом : работа водителем в такси на авто компании

 6. bbzSkarofe says:

  В компании для вас естьв продажу(услуги) МЕШАЛКИ, Резервуары и емкости прямоугольные, Фрезерные мешалки, Мешочные фильтры, Технические колодцы, Блок оросителя БО (для градирен), Гидроэлеватор, ОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Шнековые конвейеры, ВОДООЧИСТНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ Статические смесители, ПОДЪЕМНЫЕ УСТРОЙСТВА И МЕТАЛЛОКОНСТРУКЦИИ Нестандартные металлоконструкции, ОЧИСТКА ЛИВНЕВЫХ СТОЧНЫХ ВОД Жироуловители, НАСОСНОЕ И КОМПРЕССОРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ (Грунфос, КСБ, Вило, КИТ, Взлёт, ТВП) Ротационно-поршневые насосы, ВОДОПОДГОТОВКУ Сорбционная фильтрация, а также все для автомойки Автомойки на базе песчанно-гравийной фильтрации.

  У нас вы найдете ЛОС для промышленных предприятий, а также ббз, мы можем произвести Обустройство скважин под ключ. Бурение неглубоких скважин, Поиск полезных ископаемых, Водоснабжение частного дома.

  В Сервисе диагностирует скважины, производит Повышение эффективности ВЗУ.

  обезвоживания осадков также блоки биологической загрузки для очистных сооружений блок биологической загрузки ббз 65

 7. Skarofe says:

  Эта фирма ЗАО УЛАЩЗ Череповец организует современным методом теле-видео инспекциюинженерных систем, сетей хозяйственно-бытовой, сетей хозяйственно-бытовой, инженерных систем, ливневой канализации и так далее.
  Видео/телеинспекция различных труб осуществляем спец камерой, которая передвигается по трубам и дает вид на телевидеомонитор и в то же время ведётся видеозапись трубопровода.
  Такая видиодиагностика даёт все возможности для того, чтобы определить качество стенок и стыков трубопроводов, зоны нахождения свищей, изъянов и иных дефектов, выявить засоры и посторонние объекты, несанкционированные врезки и тому подобное. Видеоинспекция может быть применена и при приёме труб после завершения строительного производства, проведения ремонта.
  Хорошим плюсом системы телеинспекции считается её мобильность, легкость доступа к трубопроводу, а также возможность получать изображение внутренних элементов трубы.

  Наша организация Ограниченная ответственность АЛСУК Ухта
  ведет сотрудничество с объектам как индивидуальных так и государственных предприятиях.

  Диагностика скважин : Водоподготовка и водоподведение

 8. Skarofe says:

  Our company are actually a cleansing business in New york executing Cleaning company New York City. Cleaning Company NYC your houses quick and also affordable. If you require high quality uvlugah for example: Cleaning Service New York City, that our company is exactly for you. Our experts in Manhattan work merely experts! Perhaps order manner! Work kept very premium as well as at minimal price! Our team provide you good Housekeeping careers Windsor Terrace and good mood!

  Maid to maid cleaning services Midtown Manhattan : maids new york

 9. Zlo88ben says:

  Odzyskiwanie danych Warszawa świadczy usługi przywracania dostępu do skasowanych danych po jakichkolwiek wariantach uszkodzeń nośników, jak: zniszczenia logiczne typu chkdsk), zniszczenia elektroniczne takie jak: spalenie układów na płytce elektroniki zewnętrznej HDD oraz uszkodzeń mechanicznych jak np. zatarcie silnika. Wejdź tutaj aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi odzyskiwania danych

 10. RichardJN says:

  Пластиковыми окнами сейчас никого не удивить, они устанавливаются практически везде — от магазинов и офисов заранее элитных квартир и трехэтажных особняков. Но качество их всетаки различное. Если в начале своей «биографии» пластиковые окна представляли собой экзотические конструкции, пропорционально виду напоминавшие ухудшенный разночтение серийных деревянных, наподобие принято лепетать «совковых», а сообразно качеству практически равнявшиеся им, то соответственно цене они видимый выходили в премиальный сегмент. Токмо в процессе развития технологий они превратились во гуртом конкурентоспособный товар, обладающий под уникальных свойств.
  а также вы можете купить готовые пластиковые окна Современные окна из профиля ПВХ — высокотехнологичный изделие, недорогой, качественный, правомочный в эксплуатации и, который самое соль, ремонтопригодный. Если заработок створки разве стекла в деревянном окне представляет собой сложную и дорогостоящую процедуру (производители окон и дверей из натуральных материалов часто неоправдано завышают цены), то обещать разверстка пластикового окна вполне доступно ради любого бюджета.

  Чтобы убедиться в качестве и высоких потребительских свойствах пластиковых окон, необходимо просто прочитать об их характеристиках в предлагаемой вашему вниманию статье и сравнить их с деревянными конструкциями. Текст носит далеко не рекламный характер — только объективная информация. Выбор приоритетов — за читателем. Здесь вы узнаете, как выбрать пластиковые окна, и почему одни конструкции лучше других.

 11. koteletter i fad med karry says:

  I have been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this information So i am satisfied to express that I have an incredibly just right uncanny feeling I found out just what I needed. I such a lot indubitably will make sure to don?t omit this site and give it a look regularly. koteletter i fad med karry coico.awombud.be/map13.php koteletter i fad med karry

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga