Unepaanika – juttu sellest, kuidas Lenna meid ära hirmutas!

Kirjutan kergest šokist, kuhu Lenna meid esmaspäeval öösel viis. Esmaspäev oli täiesti tavapärane päev ning Erik pani õhtul Lenna magama nagu ikka. Läksime ise ka veel varem voodisse, et saaks rahulikult välja puhata. Üks hetk käis Lennal järsku mingi klikk ära ja hakkas lihtsalt röökima. Alguses arvasime, et äkki mingi terav valu lõi kuhugile – hambasse või kõhtu või kuhu iganes, sest see polnud selline vaikne ägisemine, vaid tõsine täiest kõrist röökimine. Minigsugune lohutamine ei aidanud, tõstsime ta enda voodisse, üritasime süles kussutada. Midagi ei õnnestunud, viskas end pulgaks ja karjus samamoodi edasi. Kui ta 10 minutit juba röökinud olin, siis mul tekkis kerge paanika. Ta oli silmad lahti ja ei kuulanud mitte midagi, mis me talle ütlesime. Pea paitamine ja sosistamine “kõik on hästi” ei toiminud. Lõpuks üritasin sinna perearsti liinile helistada. Mäletan, et 20 minutit oli juba möödas ja midagi muutunud polnud. Arst vastu ei võtnud, ilmselt tukkus kuskil. Lõpuks hakkasin ma ise nutma, sest see on ikka kohutav, kui su laps lihtsalt karjub nii nagu keegi piinaks teda. Ja siis kui meie püüded ja vastamata kõned ei toiminud, tuli mul järsku meelde, et olin kuulnud varem unepaanikast. Ruttu hakkasime Erikuga googeldama ja tõdesime siis lõpuks, et me ei saagi midagi teha. Panime röökiva lapse voodisse tagasi ning lihtsalt vaatasime, kuidas ta samas vaimus jätkas – kokku 42 minutit! Siis ta ohkas ja magas sügavalt edasi. Ma ei julgenud pikalt veel edasi magada, sest ma ehmatasin ise sellest nii ära.

Mis on unepaanika?  Öine hirm või unepaanika toimub sügava une faasis. Selles olukorras laps nutab, nuuksub, vähkreb või isegi tormab voodist välja. Kuigi ta silmad võivad lahti olla, ei ole ta ärkvel ja sinu kohalolekust teadlik. 

Kuidas käituda unepaanika ajal?  Muidugi on esimene võimalus teda lohutada, aga tõenäoliselt on su jõupingutused asjatud (pea meeles, et ta pole tegelikult ärkvel ja sinu kohalolekust teadlik). Sa pead lihtsalt ootama, kuni see üle läheb ja jälgima, ega ta endale haiget ei tee.

Ära ürita teda raputada, üles äratada või füüsiliselt piirata – see võib põhjustada veelgi pöörasemat käitumist. Hoia tuba hämar ja räägi temaga pehme, ning rahustava häälega. 10-30 minuti pärast peaks laps rahunema ja tagasi sügavasse unne jääma.

Kuidas öiseid hirme vältida?

  • Esiteks, veendu, et laps saab piisavalt magada. Lastel, kes lähevad üleväsinuna magama, esineb suurema tõenäosusega unehäireid. Et väsimust vältida, pikenda lapse uinaku aega, lase tal ärgata hommikul hiljem või minge õhtul varem magama.
  • Ka stress võib olla üks faktor, seega võimalda lapsele enne magamaminekut rahustavaid rituaale ette võtta – näiteks vann, laulmine, raamatu vaatamine või kallistamine.
  • Kuna öised hirmud tekivad enamasti esimesel öö poolel, võid proovida oma last peale paari tundi und õrnalt äratada – umbes 15 minutit enne, kui see tüüpiline episood tavaliselt hakkab. See võib unerütmi piisavalt muuta, et öiseid hirme tõrjuda.

20160418_191211

Päev pärast Lenna esimest juukselõikust (emme poolt) 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga