Kõigil kolmel tuulerõuged!

Minu kokkupuude ja arvamus tuulerõugetest oli midagi sellist –  põdesin ise 12 – aastaselt väga raskelt läbi, kuid tore, et tehtud ja linnuke kirjas. Tegu viirushaigusega, mis tuleb lihtsalt ära kannatada ja suure tõenäosusega ei pea sellega kunagi enam kokku puutuma. Ma polnud end oma laste tuulerõugeteks eriliselt ette valmistanud, kuniks Lenna üks päev täpilisena koju tuli. Vanust neiul siis 4.5 aastat. Esimene päev oli elevust kui palju, sest saime täpid roheliseks võõbata. Mainin siinkohal ära, et olin teadlik ka vahust, mida on lihtsam üle keha määrida ning jälgi maha ei jäta, kuid mulle tundus jabur maksta 24 eurot rohkem asja eest, mis teeb sama ära, kui briljantrohelinegi. Ei sügelust, ega midagi. Möödus ka teine päev rahumeelselt.. mina siis räägin Erikule, et päris vahva, Lenna põeb ikka nii kergelt läbi, ainult mõned täpid ning palavikku pole kuskil näha. Võtsime siis dr. Google appi ja mis me loeme. Enim ville tekib 3. ja 4. päeval ning Google ei valetanud, sest kahel järneval päeval kattus Lenna keha ja nägu täppidega nii, et hea, kui valget nahk sealt rohelise alt üldse välja paistis. Ühel ööl tekkis ka kerge palavik ja sonimine. Küll aga Lenna on meil nii koostööaldis, et kui villid lõhkema hakkasid, valu tegid ja neid täpitama pidi, kannatas ta ilusti kõik ära. Kõige problemaatilisem oli intiimpiirkond ning tõesti, lapsest oli kahju, sest see ebamugavus kestis mitmeid päevi.  Lenna jätsime kümneks päevaks koju, nii nagu soovitatud oli, et teisi mitte nakatada. Küll aga viiendal päeval käisime juba õues ja dušši all, sest laps oli selleks ajaks nii räpane. Seitsmendal päeval saime vannis teda leotada ja pead pesta. Nii, et ei hullu. Tema kodusoleku aeg oli tegelikult vajalik ja hea, sest ta sai praktiliselt 10 päeva järjest kahe vanema tähelepanu endale. Rosanna ju lõunati ja enne õhtut magab, mil Nora veel lasteaias oli. Ju oli seda vaja.

10 päeva sai läbi, kätte jõudis esmaspäev, mil Lenna esimest korda lasteaeda läks. Õhtul Noraga talle järele minnes, vaatan Lenna lasteaia mänguväljakul, et Nora pluusi alt paistab 2 väikest villi. Hommikul olin sama ka Rosanna kehal märganud.  Oh jah. Esimene mõte oli, et järgmised kümme päeva veel kodus, kuid vähemalt saab enne suve ühele poole. Veel enam, meil on plaanis juuni lõpus kolmeks päevaks Saaremaale spasse puhkama sõita ja ongi hea, kui selleks ajaks lapsed terved on. Oleksin ma teadnud, mis meid ees ootab, poleks ma nii rõõmsalt seda tähelepanekut endale teadvustanud. Esimesel päeval oli samuti kõik väga tore ja vahva ja Nora oli õnnelik, et näe täpid saab roheliseks teha.. seni kuniks saabus teine ja kolmas ja neljas päev, mil ville sadas uksest ja aknast sisse. Rosannal rohkem, Noral vähem. Tõdesime kiirelt, et briljantrohelisega pole siin midagi teha, sest igakord kui üritasid mingit täppi tabada, hüppas laps sammu võrra eemale. Rosanna täpitamine nägi lõpuks pigem kui jutitamine välja. Kusjuures Lenna lasteaias said täpid vist pea terve rühm ja mul õnnestus ühelt emalt see palju kiidetud vaht saada. See on tõepoolest taevane õnnistus ja soovitan seda kõigile, kelle laps pole nõus briljantrohelisega koostööd tegema. Vahu lased kehale, hõõrud laiali. Miinuseks oli muidugi see, et kui seal kolm korda päevas võõpad, on laps lõpuks üleni kleepuva kihi all ja kuna esimesed viis päeva dušši alla panna ei tahtnud, pidime koos elama kahe räpikuga.  2.5- aastase lapse kohta võiks öelda, et haigus kulges üsna keskmiselt ning ilmselt kõige keerulisem oli öödega, mil vaid 3.5 h magada sai.

Küll aga see, mis toimus esimesel kuuel päeval Rosannaga, on kergelt öeldes õõvastav ning siinkohal pean ma tunnistama, et vaktsiini olemasolu vähemalt alla 2 – aastase lapse puhul on üsna hädavajalik ning kui teaksin, et laps midagi sellist läbi elab, oleksin ma rõugete vaktsiini talle ära teinud ning lasknud hiljem põdeda. Esiteks kattus terve see õhkõrn, puhas beebinahk väga hullude villidega. Selliste suurte, kõrgete laiade moodustistega, mida ma suuremate laste kehal veel näinud polnud. Rosannal oli 2-3 päeva palavik ning mitte niisama palavik. Ta oli näost täiesti ära, silmaümbrused üleni punased. Hädaldas ja kiljus valust, kui teda vahutasime. See oli väga julm! Ma ei suutnud teda normaalselt süllegi võtta, sest tundsin neid ville oma sõrmede all. Ta oli nende megasoojade ilmade ajal pikkade varrukatega – nii püksid, kui pluus. Toas suutis magada 5-8 minutit järjest ning mul ei jäänud muud üle, kui ta palavikuga õue magama panna. Ta oli lõpuks ikka täiesti ära. Ja siinkohal mõtlesingi, et mismoodi see purgitäie palavikualandaja manustamine ja küünalde panemine parem on, kui vaktsiin ise. Vastik on seda keemiat täis magusainet lapsele sisse anda, aga ega muudmoodi ka ei saanud. Mul oli Rosannast eriliselt kahju, sest see vaene väike hing on alles nii pisikene. Tänaseks on tal villides kärnad saanud, kuid ega see vaatepilt on endiselt üsna kohutav! Eriti hull on mähkmepiirkond ning väga julm oli see just villiperioodil, sest need punnid reaalselt haudusid seal sees. Õudukas!

Minu siirad soovitused tuulerõugete põdemiseks:

 • Katsuge oma lapsed sellest eemale hoida enne 2. eluaastat
 • Kaaluge beebide puhul vaktsineerimist
 • Kui laps laseb, jääge briljantrohelise juurde (kuivatab kõige paremini). Sobib ka saialilletinktuuri
 • Intiimpiirkonnas kasutage tsinksalvi
 • Kui laps on nii väike, et täpitamine temas stressi valmistab, siis pöörduge vahu poole. Saab kiirelt ja mänguliselt ravida.
 • Kiire dušš 5. – 6. päeval on täiesti ok, lapsel endal ka parem olla.
 • Nina võib välja pista, kui lapse enesetunne seda soosib. Lihtsalt hoiduge teistest inimestest.

Edu teile, kel see tee veel ees!

7 thoughts on “Kõigil kolmel tuulerõuged!

 1. Triin says:

  See nii oleneb, meil põdesid ka mõlemid lapsed. Suurem laps sama vana kui sinu Nora ja väiksem teie Rosinast veidi noorem. Kumbagil palavikku polnud. Suuremal oli veidi vähem täppe kui beebil. Beebil enamus punnid villideks ei arenenudki. Magasid mōlemid tavaliselt. Kõige hullem oli meie jaoks see toas istumine.

 2. Kairit says:

  Mu plika põdes ka 4 aastaselt läbi ja kaks päeva tulid punnid ja kõik. Ei mingit palavikku jne. See aasta oli lasteaias ka hull tuulerõuge laine ja tundub, et ta sai oma immuunsuse ikkagi kätte. Aga kui ma selle aastaseid lapsi vaatasin, siis tundus ka, et meil tõesti vedas.

 3. Age says:

  Ja minu poeg põdes 4 selt nii et ta ülekeha arme täis. Tal oli silmas ka vill mis oli eriti rõve. Aga jaa zyrtek ka abimees.

 4. M says:

  Kui lapsele tuulerõugevaktsiini teed siis ta ei põe hiljem, saab samasuguse immuunsuse nagu läbipõdemiselgi. Ehk siis haigestuda võib tõesti, aga samamoodi võib ka peale läbi põdemist uuesti jääda.

 5. Kristel says:

  Tere! Minu 3 last põdesid ka just nüüd mai kuus. Esimesena jäi tuulerõugetesse mai alguses mu kõige vanem laps (7a), temal tuli palju ja hästi suured villid, millest paljud jätsid armid, kuigi ta ei kratsinud. Korraks kõrge palaviku lõi viienda päeva õhtul. Peale seda hakkas paranema. Möödus 14 päeva tema esimestest villidest, siis avastasin kahel nooremal lapsel korraga villid (3a ja 1a). Neil tuli ka väga palju ville ja palaviku lõi üles teisel ja kolmandal päeval. Aga 1a lapsel läks väga hulluks. Kõrge palavik mitu päeva, ei allunud mitte ühelegi palaviku alandajale, tema keha läks väga paksult ville täis, nägu ja suu ümbrus olid jubedad, suu lagi ja keelealune oli ville täis, ei saanud süüa, intiimpiirkond oli paksult ville täis, mähkmed tegid asja hullemaks. Lõpuks lasingi tal ilma mähkmeta olla, isegi öösel. Laps nuttis pidevalt ja magas halvasti. See oli õudne mis toimus. Perearst tahtis lastehaiglasse saata haiglaravile sest tal oli juba tüsistustega raskekujuline tuulerõuge viirus, tekkis bakteriaalne nahapõletik. Nahaarst määras antibiootikumi ravi peale, kui paari päevaga paremaks ei lähe, siis oleks haiglasse pandud. Õnneks antibiootikum mõjus ja hakkas paremaks minema. Nüüd lapsed paranevad, koorikutes aga kõige pisem näeb veel jube välja. See oli minu jaoks väga jube kogemus, õnneks see nüüd kõik möödas. Terve mai kuu olen tuulerõugetega mässanud ja nii jubedalt veel, ööd magamata jne.

 6. Kady A. says:

  Mina sain hiljuti sellist infot, et tuulerõugete ajal võiks lapsele palaviku puhul anda ainult paratsemooli sisaldavat alandajat sest nurofen kuidagi reageerib ja punnid lähevad mädaseks…

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga