SEITSE KUUD KÖHINUD!

Lapsevanemaks olemine on üks vastutusrikas töö. Ausalt öeldes pole ma varem nii üldse mõelnud, sest võtad justkui ikka niipidi, et lapsed on üks elu osa ja küll nad kulgevad ja kasvavad sinu elu järgi. Küll aga hoopis teine asi on see, kui vastutad otseselt lapse tervise eest.

Kes mäletab, siis Lenna oli aasta lõpus väga pikalt haige. Õigemini köhis ta neli nädalat järjepidevalt ning seda nii öösiti kui päeviti. Erik magas lõpuks mitu ööd tema toas, sest ei jõudnud nende köhahoogude pärast enam kahe toa vahelt siiberdada. Vahel köhis ta oksendamiseni, nii et tuli jälle kõik voodilinad ära vahetada. Enne jõule saabus väike rahu, Lenna sai justkui terveks, kuigi köha lõi igas olukorras üsna kergelt välja. Ta ise oli koguaeg rõõmus ja täiesti tavaline laps, lihtsalt köhis. Mäletan, et ta käis iga nädal ämma juures öösel ning ämm küsis, et kas ikka köhib !? Ja seda küsimust kuulsin ma nädalast nädalasse, nii et lõpuks kui Lenna saatsin, siis see köha oli justkui, et jajaaa, “minge ja tehke ning köhib nagu ikka”. Pärast jõulupuhkust käis Lenna lasteaias edasi. Me ei näinud enam mitte mingisugust põhjust teda kodus hoida, kui ta oli täiesti tavaline ja tegus laps. Muidugi suhtlesin aktiivselt perearstiga, käisime ju ka kopsupilti tegemas ning jälgisime põletikunäitajaid. Miski ei viidanud sellele, et midagi viga oleks. Kuna tegu oli kütteperioodiga, siis arvasime, et ehk ajab köhima teda kuiv õhk ning asi muutub, kui saabuvad soojemad ilmad.

Tänaseks on Lenna köhinud seitse kuud ning mitte midagi pole muutunud. Maikuus käisime taas arsti juures ja rääkisin, et midagi pole muutunud. Vahepeal on vaikus, aga siis köhib jälle korralikult. Tegi mulle suure ristküsitluse ja ütles, et nüüd tuleb asjaga tõsiselt tegeleda, sest see pole normaalne, et väike laps nii kaua köhib. Olgem ausad, teadsin seda ju isegi, aga ei osanud midagi ette võtta. Mitmeid kuid ju aurutasime ja tegime igasuguseid ravivõtteid, mis kõik olid kasutud. Nüüd siis pandi meile aeg allergoloogi ja LOR arsti juurde kirja.

Ootasime oma kuu aega, kui meid võttis vastu allergoloog. Tegime allergiatestid tilkade näol ning sealt selgus, et kerge allergia on koerte ja kasside vastu, kellega Lenna igapäevaselt kokku puutub, kuid 10-puntki süsteemis olid need näitajad 4 ja 5, seega mitte just väga kõrgendatud. Leppisime kokku, et kasutame 10 päeva tilkasid ning vaatame, kas midagi muutub. Ei muutunud.

Täna läks Erik Lennaga kauaoodatud nina- kurgu – ja kõrvaarsti juurde, et kontrollida, kas tegu võiks adenoidiga olla. Palusin kõiki terviseinlgeid, et saaksime kinnitust adenoidile.. no ja Erik helistab ning mis ta teatab? Ütleb, et Lenna on parima tervise juures (telefonist kuulen taustaks korraliku köha). Pea küljelt tehti röntgen, kus oli näha õhu liikumist ja adenoidi. Kõik olevat täpselt nagu olema peab. Adenoid on minimaalne ning see teda ei häiri. Kõrvad ja kurk olid ilusad roosad.

Iseenesest uudised ju toredad, aga laps köhib samamoodi edasi. Seame sammud siis otsapidi taas perearstile, kuigi mul on sisetunne, et sealt midagi rohkemat ei tule. Kõige tõenäolisem on siiski allergia kassikarvade vastu. Samas see on ikka tõeline müstika, sest 8 kuud elas ta Vilkuriga koos nii, et üldse ei köhinud.

Kas mu lugejate hulgas on veel mõni laps, kes pidevalt köhib?

 

21 thoughts on “SEITSE KUUD KÖHINUD!

 1. Krista says:

  Mina elasin kassiga 7 aastat enne kui tuvastati kassiallergia. Köhahood olid eriti just hommikuti ning ühel päeval kui hingata enam ei saanud, läksin perearsti juurde ning nii me sellele allergiale jälile saime. Tänasel päeval olen 3 aastat elanud ilma kassita ning ühtegi rohtu ega arsti enam külastama ei pea, kuna köha jms kõik kadunud. Vahel kui kellelgi külas käin, kellel kass, siis ikka aevastan ja nina sügeleb, aga koju tulles jälle kõik OK.

 2. Merilin says:

  Minul lõi kassiallergia välja alles pubekaeas. Terve lapsepõlve mängisin lkassidega ilma probleemideta.. 🙁

 3. Kadi says:

  Lase võtta proovid erinevate bakterite kohta. Nt moraxella ja mingi bakter veel põhjustasid mu lapsel sama asja koos nohuga. Siis tuli välja et adenoidid ja mandlit mingit bakterit täis mis AB’dega ei hävinenud. Niisiis aitas lõikus. Peale seda 1 aasta möödas elu nigu lill. 🙂

   • Eneli says:

    Pakun veel kopsuklamüüdia ja mükoplasma analüüsi nõuda. Mul laps köhis kaks kuud enne kui saadi jaole. AB ravis paari päevaga paremaks..

 4. Veronika says:

  Meil oli sama jama. Poiss köhis mitu kuud. Olgu siinkohal mainitud, et tal ka adenoidid. Lõpuks läksime astmat kontrollima. Tuli välja, et meil piima ja kaseiini allergia. Nüüd kõik piimatooted menüüst väljas kuid aegajalt ikka köhime. Augustis adenoidide opp. Loodan, et siis ehk saame terveks. Aga teile päikest sinna.

 5. Anne-Mari says:

  Mina soovitan paluda perearstil mõõta immuunsuse näitajaid (D-vitamiin, Immuunglobuliin G, M ja A). Need peaksid üsna täpselt ära näitama kas võibolla on asi hoopis immuunsüsteemis endas.

 6. Triin says:

  Tuttav mure. See hakkas pihta kui laps oli veidi alla aasta.

  Lõputu haiguste jada ( nohu-kõrvapõletikud-köha-kopsupõletik jne) kuni lõpuks sattusime allergoloogi juurde kes omakorda saatis lisauuringutele ja laps sai diagnoosi- allergiline astma. Saime piiburavi ( Flixotide …võin rohu nimes veidi eksida) peale ning poole aastaga oli lapse tervis täiesti korras. Kadus köhahood. Nüüd kasutame ainult suurte köhade puhul Ventoliniga seda piipu.

  Konkreetne allergia tuvastati ainult kassikarvade vastu aga kassi meil elamises pole. Allergoloog ütleski, et sisse hingates võivadki hoopis kes teab mis asjad ärritada.

  • NautigeHetke says:

   Ausalt öeldes ei suuda ma kassist loobumisele küll üldse mõelda.. Enne jookseme kõik arstid läbi, ehk leiab mure ikka mujalt.

 7. Saana says:

  Appikene, meil oli sama probleem! Laps on ka sama vana ja köhis alates oktoobrist. Lõpuks saime mais aja allergoloogi juurde ja seal võeti meil verest analüüsid allergiale ja muudele tekitajatele (maei tea, mis analüüs see täpselt oli), lisaks võeti trahheast aspiraat bakteritele. Ja ME SAIME ABI!!! Vabandust suurte tähetede pärast, aga meie olukord oli sama muserdav kui teil ja tundus, et kuidas see võimalik on, et ta köhib, ise laps terve ja rõõmus. Mis siis välja tuli: allergiaid ei olnud, aga veres oli jälg mükoplasmast (ehk siis oli selle pika aja jooksul MIDAGI läbi põdenud) ja kurgu analüüsis kasvas mingi bakter (vist oli hemofilus vms). 10 päeva AB ravi ja laps enam ei köhi. Käisime Ravi tn polikliinikus dr Paasi juures – soovitan, oli väga põhjalik!

 8. R. M says:

  Tere

  Alustama peaks vist algusest –

  Mul naine on väga erinevate asjade vastu allergiline, nii nagu tal ema ja kaks õde.
  Küll jäneste/küülikute, erinevate ravimite ja kes teab mille vastu veel..

  Mul lapsel oli nelja aastaselt kahepoolne kopsupõletik,eelnevalt ei olnud kordagi haige olnud. Pärast seda (laps hetkel 6a.) pidevalt köhib, alguse alates septembrist – köhis, jätsime lapse lasteaiast koju või ämma/venna juurde.
  Lõpuks sai lasteaias ühe kuu jooksul kuni 12x käija ja sedagi mitte järjest. Kuna perearst soovitas köha vastu käsimüügi ravimit, siis edaspidi köha puhul ei helistanud perearstile. Kui kevadel ikka köhis vahelduva eduga, siis oli ta juba 5 pudelit köharohtu ära tarvitanud, teed kümmeid liitreid joonud ja aure saanud loendamatu hulk.

  Hiljem selgus, et ämma korteris on hallitust natuke ja seejärel seal käimist vältisime. Kuid köha ära ei kadunud. Kuigi igapäev ei köhi. Lemmikloomi tol hetkel ei olnud.

  Lasime allergia testid teha lõpuks, öeldi , et allergiaid ei ole!!

  Samas kui kolisime uude koju, siis köhis kui tolmu on palju (s.h ka puidutolmu).

  Nüüd on meil kass (lapse voodis magab) ja koer – endiselt köhib vahepeal, samas kui käime kellegi juures kus on ka kass, köhib rohkem.

  Köhis peale trenni ka rohkem (kui higistas või higiseid inimesi oli rohkem).

  Zyrtec teeb asja paremaks aga ära ei võta.

  • NautigeHetke says:

   Kusjuures mul isa just eile kahtlustas, et elame ju ka küllaltki uues majas, ca aasta vanas. Ehk võib probleem selles peituda!?
   Nii palju küsimärki, aga enne ei leiagi põhjust, kui ühest otsast välistama hakata..

 9. Tairi says:

  Mul on laps samuti nüüdseks juba 8 kuud köhinud. Alguse sai see novembris ja kestab veel praegugi. Vahepeal kaob see ära ja siis täiesti suvalisel hetkel hakkab jälle köhima. Vahest köhib oksendamiseni, vahel ainult köhatab. Oleme samuti käinud kõikvõimalikud arsti läbi ja lahendust ei ole saanud. Aprillis pöördusin selle murega homoöpaadi juurde ja oleme nüüd suurema köha puhul terasid andnud ja sellest on laps natukene leevendust saanud.

  • NautigeHetke says:

   Julm! 🙁 Käime nüüd ka arstil ja kui kõik muud neli näitajat ka korras, pöördun ka homoöpaadi poole.

 10. AiriR says:

  Minu vend köhis samamoodi.

  Aga viga justkui polnudki midagi. Kevadel ja sügisel tundus küll köha veidi rohkem olevat, samas suvel ja talvel veidi rahulikum. Löpuks selgus, et tal on mao ülihappesus. Siis kirjutati talle välja mingi rohi, mida pidi võtma 4 tundi peale sööki, enne magama minekut (4h enne magamist ei tohtinud süüa) ja uskumatu, poiss on jälle nagu poiss, ei köhi ega midagi! Seda köha soodustas ka shokolaad, piparmünt, mandariinid ja veel mingi rida asju mis mulle praegu ei meenu – kõik need tuli poisi menüüst välja jätta vöi väga minimaliseerida.

  Küsi ka oma arstilt nõu selle kohta, mis tema arvab?

  • NautigeHetke says:

   Panen kirja! Küsin!
   Uskumatu, mis veidraid põhjuseid võib köhal olla. Elus ei oskaks sellise asja peale tulla!

 11. Airika says:

  Minu lapse köhast on saanud astma.(laps 2a.) Just öisest köhast eriti. Praegu asi kontrolli all tänu rohtudele. Kaua otsisime diagnoosi ja lõpuks siis oligi astma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga