Rosanna 4. elukuu

Ma olen natukene hämmingus, et ma siia pealkirja number nelja kirjutasin. Ma ei saa aru, kuidas juba neljakuune? Kujutan juba ette, kuidas sa praegu loed ja sisimas palud, et ma neid sõnu siia ei kirjutaks, kuid siiski – uskumatu, kui kiiresti on aeg läinud!  Mõeldes esimestele kuudele, siis oli ikka raske küll. Ei olnud keeruline kolmega, vaid ainult kolmandaga. Nüüd on elu ilusti taas paika loksunud ning loodetavasti saab seda veidi veel nautida, enne kui hammaste trall pihta hakkab.

 • Tippsündmus oli muidugi see, et neljanda elukuu esimesel päeval hakkas ta end keerama. Teeb seda siiani vaid üle ühe külje. Üritab ka usinalt teisele poole, kuid see kohe teps ei õnnestu. Keeramisega tegi oma õdedele ilusti silmad ette, sest oli neist kõige kiirem. Neljanda elukuu viimasel kahel nädalal on ta ka väga usinalt oma tagumikku uppi lükanud, justkui tahaks kangesti liikuma hakata ja jalgadega end edasi tõugata. Tegelikult tõukabki, kui oma käed talla taha panna.. kahjuks need käekesed ei tee jalgadega koostööd, nii et enne me siit liikuma ei saa, kui käed-jalad omavahel kokku lepivad. Vaatasin, et Lenna hakkas roomama 5.5  – kuuselt. Rihime siis roomamisega sinna kanti!
 • Rosanna on neljandal kuul avastanud enda jaoks uued põnevad asjad – roosa värv, ahjukell ja televiisor. Igakord, kui nendest kolmest möödume või näoga nende suunas oleme, on pilk naelutatud. Eriti ajab mind naerma, kui ta köögis olles Nora roosa Minnie teetassi enda jaoks avastab. Vahel vajub suugi lahti. Ma võin ükskõik mis suunas liikuda, kuid peanupp on ikka vaid tassi poole keeratud.
 • Pudeliprotest oli neljandal kuul meie suureks proovikiviks ning siinkohal tegime me lapsele 1:0 ära, sest tänaseks võtab ta vajaduspõhiselt pudelit ilusti ning ülejäänud kordadel saab taas rinnal olla. Kirjutasin rinnapiimast asendajast ja pudelimajandusest pikemalt SIIN ja ei hakkagi end taas kordama. Hetkel saan vaid rõõmustada, et oleme vajaliku tasakaalu leidnud.
 • Neljandal elukuul kuulsime esimest korda sellist õiget südamest naeru ja kõkutamist. Rosannale nimelt meeldib, kui teda ehmatada või vähekene vabalangemist teha.. Te mõtlete, et millega me siin kodus tegeleme? Ikka meelt lahutame!

 • Alles nüüd jaksab ta kõhuli pikemalt maas olla ning üritab asju haarata ning suhu toppida. Eile õhtul jäi pilk Rosannal peatuma, kui mõtlesin valjult “Erik, küll meil on andekas laps”, tõstis teine käe õhku ja üritas rippuvat mänguasja nii kätte saada. Uskumatu on mõelda, kuidas üks laps esimese eluaasta jooksul areneb. Alguses ju lihtsalt pikutab, siis vaikselt hakkab liikuma, kuid mõne kuu pärast tõuseb püsti, teeb samme ja õpib sööma.
 • Neli kuud sai täis ning “ametlikult” võiksime juba sefiiritorti ja õunamahla proovida, kuid siiski ootame viienda elukuuni. Kelle jaoks nali, kelle jaoks mitte.. Olen ju ka oma silmaga näinud 4-kuust last torti söömas, mis see siis ära pole. Küll aga plaanis on alustada juurviljadega ning meil on sügavkülmas juba üht-teist head ja paremat ootamas, sest nutikas ettevõte BabyCool on meid vajalikuga varustanud. Kirjutan esimesest lisatoidust pikemalt, kui sinnamaale ükskord jõuame.
 • Meie peres on Rosanna TOP1 fänn Nora ning seda on rõõm näha. Rasedana kujutasin pidevalt ette, kuidas Lenna hakkab beebiga tegelema ning Noras võib ehk kadedus välja lüüa ning mine tea, pärast näpistab või teeb haiget. Valesti arvasin, sest noorik hoiab teda nagu oma kullatükikest. Kuuldes rosina käginat, hüüab ta maja teisest otsast “OOOOTA SANNNNNA, NORA TULEB! NORA TULEEEEEB!”.. viskab end ta juurde pikali ja hakkab aga jutustama “ära nuta tita!”, “näe, vaaata” ja näitab mõnda mänguasja. Vahel juhtub ka nii, et kuhjab ta kõikide lelude alla.. Tundub, et nende vahel võib täitsa hea klapp tekkida. Paneb mõtlema, kas Lenna – Nora duo sai arvestava konkurendi?

 • Neljandal kuul oleme last ohtralt piinanud. Esiteks jätkan ma B12 vitamiini andmisega. Jätsin ju vahepeal pooleli ning rahutud ja nutused õhtud jätkusid. Küll aga selle manustamine on rohkem kui tüütu! Nimelt tablett ei taha hästi lahustuda ning ma pean sõna otseses mõttes mingit puru talle iga hommik kurku kallama. Natukene lämbub ja köhib, kui saabub järgmine annus D-vitamiini (mulle meenub kohe üks päev, kui Erik enda teada ka talle D-vit. manustas, hiljem tuli välja, et see oli hoopis saialille tinktuur ja mulle kavatses ta seda kõigest 9 h hiljem öelda. Muretseda pole vaja – kõik on elus!). Sellega veel saaga ei lõppenud, sest ühel päeval lõi välja eriliselt tugev lööve. Rosannal oli varemgi kaela alt veidi punetanud, kuid sel hommikul oli ta ehmatavalt tulipunane. Mis seal siis ikka, arst kirjutas meile lokaalse lööbe vastu salvi ning juurde zyrtec tilgad. Jaanuarikuus  olid peale minu kõik pereliikmed haiged ning ei pääsenud ka Rosanna. Esimene korralik nohu, mis tähendas ohtralt vee ninna panemist, küüslaugu haisus elamist ning rhinomeriga nina puhastamist. Lapsel on vist väike trauma tekkinud, sest ükskõik millega ma ta näole ka ei läheneks, hakkab ta paaniliselt eest ära siplema.
 • Päevakava osas võtan ma tunduvalt rahulikumalt, kui eelnevate lastega. Ilmselt tuleb see sellest, et Erik on ka vajadusel olemas. Noraga oli mul ääretult oluline, et ta kuidagiviisi oma ärkamisega Lenna uneaaega sisse ei sõidaks. Rosanna puhul pole üldse vahet. Mul on vaid hea meel, et oleme ööunne mineku veidi varasemaks saanud. Reeglina ärkab Rosanna ca 8.30 ning kuna tema ülevaloleku aeg on kuskil 2h, siis 10.30 -12.00 ta magab, 14.00 – 15.30/16.00 teine uni ja kolmas ajavahemikus 18.00 – 20.00 .. Ööunne jääb nii 23 paiku. Kõik see päevagraafik sõltub suurelt sellest, kui pikad ta oma uned teeb. Need on kas 45 min, 1.5 h või kuni 3 h pikad. Öösel sööb kaks korda ning need jäävad pigem varahommikusse ( 4-5 ajal ja 7 ajal).
 • Kannab 68 riideid, pikkuse ja kaalu sain koduste mõõtmise järgi – .7,5 kg ja 66 cm.

Mind paneb imestama meie endi jaks.. ma ausalt ei saa aru, kuidas inimesed suudavad põgusa ööune arvelt igapäevaselt toimetada. Mul on see juba kolmas ring järjest ning kui öösel olen kokku ligi 5 tundi maganud, siis hommik läheb ikka edasi nagu iga teinegi. Siit ka kohe teine mõte! Arutasime just eile õhtul, et tegelikult oleme me nii uhked selle üle, et enne 30’ndat eluaastat sellise väsitava tee ette võtsime. Rääkigu, mis nad räägivad, selge on see, et mina mingisugusele aasta ema tiitlile ei kandideerigi.. aga lapsevanemaks olemine on tõesti väsitav!

Nii, et ole sa tänatud, armas Rosanna, et sa just nüüd meie pesamunaks tulid!

2 thoughts on “Rosanna 4. elukuu

 1. Marili says:

  Tere, Laura!
  Minu lapsel oli samuti umbes selles vanuses B12-vitamiini tase veres madal. Eestist ma sobivat rohtu apteegist ei saanud ja tellisin ähmiga iHerbist(ilmselt oleks mujalt ka saanud sarnast, aga sealt jäi kõige esimesena silma ja sain 5-päevaga juba kätte). Tegemist siis spreiga ja on ülilihtne annustada. Igaks juhuks panen ligi ka, kui sa pole juba uurinud sellise variandi kohta…
  https://www.iherb.com/pr/Garden-of-Life-MyKind-Organics-B-12-Organic-Spray-Raspberry-2-oz-58-ml/58126

  Palju õnne 4-kuusele ka! 🙂 Nii põnev on kolme väikese lapsega perekonna lugusid lugeda, oma on vaid kaks, ka väikesed, aga kolmanda tulekuks me ei ole veel valmis. Imetlen!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga