OMA PESA: TERRASS

Oleme jõudnud lõpuks terrassini. See on maja juures üks sellest osast, mille valmimist ootasime väga. Teadsime pikalt, et tahame suurt terrassi, kus oleks tulevikus mõnus suveõhtuid nautida või külalisi võõrustada. Võibolla petlik, aga terrassi ehitus on tegelikult maja juures üsna kulukas osa, mistõttu soovitan kõigil maja ehitajatel see kohe enda eelarvesse sisse arvestada!

Alustuseks ütlen ära, et terrassi ehituseks pöördusime ettevõtte Efekt Aed OÜ poole. Nemad tegelevad peamiselt aiakujundusega, kuid võtavad ette ka igasuguseid teisi töid. Nimelt pole meist kumbki nobenäpud ning kui teoorias oli kõik teada, siis ilmselt laste kõrvalt selle realiseerimiseks oleks meil mitu nädalat läinud. Tööga jäime väga rahule ning plaanis on nendega ka tulevikus koostööd teha.

Kirjutan veidi sellest, millise terrassi me teha lasime. Terrass on mõõtmetelt 50 m2, mis on suurem kui me elu – ja söögituba ning köök kokku. Samas on meil lapsed väiksed ning kuna veedame palju aega õues, siis lõpuks on meil koht, kus kasvõi palja jalaga olla. Mõtlesime pikalt, millisele „vundamendile“ terrassi luua ning otsustasime ikkagi betoonpostide kasuks. Valikus oli veel kiviplokkidest vundament, kuid ehitaja soovitas ise esimest varianti, et vähendada vajumisriske. Esiteks kaevati siis umbes kolmekümmend ca 1 -meetri sügavust auku, milles kasutati metallist ventilatsioonitorusid. Torud täideti valmisbetooniga ning tihendati vibanuiaga, mille järel ootasime kolm päeva, et ehitustöödega alustada. Postide peal kasutasime reguleeritavaid terrassijalgu, mis on küllaltki uus lahendus. Suureks boonuseks on, et betoonpostid ei pea olema ideaalselt loodis, sest terrassijalgu on väga kerge vastavalt vajadusele reguleerida. Eelviimaseks etapiks ehitati risti taladega karkass, kus siis kõige alla läksid 195 mm paksusega prussid ning nende peale risti 95 mm laiused prussid. Kõige viimaks kinnitati terrassilaud. Meie valisime kuumõlitatud laua, kus vaakummeetodiga pressitakse naturaalne linaõli lauda. See annab vetthülgavuse ning ei mädane ega idane. Esimene hooldus peaks tulema alles ca 7 aasta pärast. Hind on võrreldes tavalise pruun/rohelise immutatud terrassilauaga kuskil 60% kallim, kuid lõpptulemus selle eest imeline.

DCIM100GOPROG0021916.

Mõned sõnad veel terrassiseina kohta. Nimelt jätsime ehituse käigus terrassiseinaks tsementkiudplaadi, sest olime üsna veendunud, et paneme puidu asemele kivi. Kahjuks see jäi meil eelarvest välja, mistõttu otsustasime  ikkagi puidu alla lasta panna. See on üks asi, mida ma kahetsen, et ehituse ajal ära ei lasknud teha. Selle mõnesaja euro eest oleksime saanud praegu terrassile mööbli osta. Küll aga selliseid asju ei oska ette näha, eriti  kui esimest korda maja ehitad. Niisiis minu siiras soovitus maja ehitajatele, kui mõnes asjas kahtlete, siis laske see ikkagi kohe ära teha, muidu jääb see toppama või siis neelab  hiljem mõttetult lisaraha.

Mul on ääretult hea meel, et saime selle suure projektiga ühele poole. Nipet – näpet on veel lõpetada – viimased paled, pistikud, valgustid ja kõlarid. Terrassi puhul  on meil muidugi veel palju lisatäiendusi vaja teha, sest tarvis on luua tuulevaiksem nurgake, kuhu peab veel mööbli soetama. Muidugi tulevaste tööde list on ääretult pikk, alustades haljastusest, tänavakividest, saunast, lõpetades väiksema lapse toaga, aga katsume „step by step“ võtta.

DCIM100GOPROG0041921.

One thought on “OMA PESA: TERRASS

  1. Helina says:

    Me ehitasime ise omale 10ruuduse pisikese terrassi ja minagi ei osanud arvata,et see tegelikult päris kulukaks läheb. Lisaks peame veel panema katuse äärde vihmavee rennid, et vihm liiga ei teeks laudadele (meil tavalised pruunimmutatud lauad) ja see läks ka “pisut” üle eelarve 😁 Aga tulemus saab olema seda väärt ja praegu on see mu lemmikkoht. 😊 kui praegu piirdun kohvi ja tee nautimisega, siis tulevikus saame ehk mehega koos mõnel suveõhtul pokaali koduveini endale lubada (kui lapsed magavad ja pisem enam rinda ei võta). Mõnus on unistada 😊

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga