Videopostitus: Oma pesa – saun valmis!

Ma olen selle postituse kirjutamise osas väga elevil, sest ma ei suuda siiamaani uskuda, et ma seda 2019. aasta märtsis teen. Kes möödunud aasta kokkuvõtvat postitust nägi, märkas seal selliseid ridu:

Kodus oleks suureks sooviks sauna ehitusega alustada ja kui ma aasta lõpus saan öelda, et saun on valmis, siis olen ma meie üle küll väga uhke!

Maja ehituse ajal jätsime teadlikult välja nii terrassi, sauna, aia, haljastuse kui ka tänavakivid. Ei tahtnud sellega laenu väga suureks ajada, sest kõige selle rahastamiseks olid muud plaanid. Elu on näidanud, et plaane võid teha, kuid tihtipeale need muutuvad. Tänaseks oleme sellest listist saanud valmis nii terrassi, kui ka sauna ning ei saaks rõõmsamad olla, sest need just majas elamisele lisaväärtuse annavadki. Kahe projekti kulud on ulatunud veidi üle 6000 euro ning kui selle oleme suutnud kuidagi kokku kraapida, siis aed ja tänavakivid lähevad kindlasti lisalaenuga käiku.

Enne esimest kütmist meie majas tahtsin ma backup põgenemisplaanis täiesti kindel olla. Leppisin E.’ga kokku, et kui nüüd maja põlema läheb, siis esmalt tuleb aknast välja visata lapsed, siis mälestusasjad, tehnika ja riided.

Tänaseks on saun valmis ning teen kokkuvõtva postituse meie valikutest. Kõigepealt olgu jumal tänatud selle eest, et me maja ehituse ajal sauna puudutavat osa täielikult tegemata ei jätnud, vaid siiski lasime ka eesruumi panna tammelaua maha, täielikult dushinurga ning ka leiliruumi põranda ära plaatida. Samuti sai ehitatud korsten ning töö käigus ka tuleohutusnõudeid juba eos järgitud, sest läbiviikudele sai eraldi tähelepanu pööratud ning korsten tulekindla villaga ümbritsetud. Mäletan hästi, kuidas raha hakkas ehituse lõpus korralikult nappima ning mõtlesime, et oleme jube säästlikud ning hoiame sauna eesruumi seinte viimistlemise pealt kokku. Õnneks olid meil niivõrd head töömehed, kes nii muuseas “ah, mis asja, me teeme selle lihtsalt niisama ära, ära pooleli küll jäta” suhtumisega olid. Niisiis sai see ikkagi nii palju viimistletud, et silmale oli hea vaadata. Selliselt platvormilt me alustasime ning edasi tuli lihtsalt kaardistada – mis on meie eelarve? Keda me ehitusse kaasame? Mida meil üldse tarvis on?

Tegu on puuküttesaunaga, mistõttu oli esmalt ääretult oluline järgida ehitusel päästeameti ja kerise paigalduse nõudeid. Elame siiski puitkarkassmajas ning olgugi, et see on kindlustatud, on sisimas ikka tunne, et kui midagi päriselt juhtuks, siis on kindlustus esimene, kes kõikvõimalikke põhjuseid otsima hakkab, et oma käed “probleemist” puhtaks pühkida. Etteruttavalt vastan ära ka küsimusele, miks selline valik? Ausalt öeldes ei tulnud meil elektrikerisega saun isegi mõttesse, sest eluaeg on käidud peamiselt vanemate kodus just puuküttega saunas. Minu arvates on asjal hoopis teine hõng ning eriliselt meie maja puhul, kuna alternatiiv elava tule nägemiseks puudub.

Üsna ruttu avastasime, et ei piisa vaid leiliruumi välja ehitamisest, vaid pidime natukene läbi viima ka lammutustöid. Minu jaoks oli väga oluline, et meie saunakerise ümber oleks tihe piire, et muuta pea võimatuks olukord, kus üks kolmekümnest sõrmest tulikuuma kerist uudistama läheks.  Veel enam, saunal jääb kerise asukoht täpselt uksest sisse astudes vasakut kätt. Meil ei jäänud muud üle kui saunaukse ava nihutada selliselt, et tekitada rohkem ruumi kerise ja piirde vahele, kuna esimene neist tohi olla puidule lähemal kui 35 cm. Algselt oli see üsna kehv üllatus ning korduvate mõõtmiste ja enesekirumise üle tundus see olevat ainus lahendus. Meie õnneks on keristele lisaks loodud ka kuumakaitseplaadid, et lubatud vahemaad oluliselt vähendada. Lõhkumist oli ka eesruumis, sest nimelt on meil tammelaud põrandale liimitud ning seda naljalt nii kergelt lahti ei saa. Kuna garantiikorras käis Riga parkett meil üht – teist vahetamas, tehti ka see töö nende poolt ära. Viimaks tuli laiali lammutada leili – ja eesruumi vahesein, mis koosnes peamiselt puitkarkassist. Seina sisu tuli asendada tulekindla Scamotec plaadiga.

Mis saun see ilma keriseta on? Polegi. Niisiis sai järgmiseks välja valitud Harvia 20 Duo puuküttega keris. Valik sai selline, sest leiliruum on meil küllaltki suur, kuid küttekeha ise mõõtmetelt väike, kuid võimas. Alternatiivvalikut väga ei näinudki ning kuna kerise kohta olime vaid kiidusõnu kuulnud, tuli otsus lihtsalt. Tegu on ka tuntud brändiga, sest Harvia on saunamaailmas kindlasti end tõestanud ja kvaliteetne kaubamärk. Kerise kütmisosa jääb meil eesruumi, mistõttu oli oluline ka kaubanduslik välimus. Meie majas puudub kamin ning sellisel kujul elava tule nägemine annab ruumile kindlasti lisaväärtuse. Edasi ei jäänudki muud üle, kui saunameestega ühendust võtta, sest nende esmane ülesanne oli seinad ümber ehitada, ust nihutada ja uus vahesein ehitada.

Otsustasime ühendust võtta veel kvalifitseeritud korstnamehega. Meie endi teadmised olid selle koha pealt üsna nigelad ning lihtsam oli nõu küsida inimeselt, kes asjaga aastaid juba tegelenud. Tema ülesandeks jäi keris korstnaga ära ühendada. Samuti vormistas ta meile küttekeha passi, mida vajadusel saab kindlustusele nina alla lükata. Üks olulistest nõuetest on kahe korstna külje vaadeldavus. Õnneks oli meil see ehituse käigus juba algselt õigesti tehtud, nii et lisalõhkumist polnud tarvis läbi viia.

Saunameeste põhitöö juurde tagasi tulles oleme nendega super rahul. Töö oli kiire, korralik ja kvaliteetne. Tuldi kohale, tehti meie soovide järgi joonised, ka anti häid soovitusi, kuidas mõned kohad paremini lahendada ning jagati oma kogemusi valgustuse osas. Lava tuli meil üsna suur ja saun mahutab vabalt teineteise kõrvale kuus inimest istuma. Nagu ikka –  tegu kolme astmega, millest alumine on L- kujuga ja liigutatav. Kerise piire tuli meil igasse külge ning ühe piirde peale ka jalgade toetuskoht. Alguses tahtsime teha veel eraldi süvistatud ja valgustatud kibu, kuid see osutus üsna kulukaks ja lõpuks tundus võibolla ka natukene liiga piirav. Saun ehitati valmis kahe päevaga. Esimesel päeval lõhuti, ehitati seinad ümber, nihutati ust, pandi kivivill, foolium ja distantsliist seina. Teisel päeval ehitati paika varem valmis tehtud laudis ja lavad.

Pean siinkohal tänama Meie Käopesa Mirjamit, kes kunagi ammu soovitas soetada lastele tsinkplekk vanni. Lubasin endale pühalikult, et kui meilgi kord saun valmis saab, ostan ma tüdrukutele sellise vanni, kuhu nad koos sisse mahuvad. Palun väga! Terve see aeg, kui meie oma esimesei leile nautisime, tegelesid preilid veerõõmudega.

Viimaks asusime valgustuse ja muusika juurde. Saunamehed tegid meile valmis täppvalgustuse, kuid see oli elektriku poolt veel ühendamata. Algselt oli meil plaanis leiliruumi panna ka LED valgusriba- tegu siis RGB värve muutva ribaga, kuid viimasel hetkel loobusime, sest leiliruumis on tegelikult üsna vähe valgust tarvis ning tundus, et täppvalgusest piisab.  Samuti sai saun ära ühendatud targa kodu lahendusega. Tänasest näeme telefonist saunatemperatuuri, saame valgustust reguleerida, samuti ka sobiva muusikakanali valida.

Sauna sisustamiseks ostsime ära ka istumisalused, kütmiskomplekti, nagid, termomeetri, rätikute jaoks mingisuguse riiuli, mida E. veidi tuunis. Samuti oli hädavajalik ost ka radiaator. Ämma juures elades harjusin seda pidevalt kasutama ning oma koju kolides polnud kuhugile SOS asju kuivama panna (kasvõi ujumisriided jms.). Mingisuguseid reste ma oma koju ei tahtnud ja pisiasjade pärast kuivatit ka nagu käima ei lükka. Niisiis meie jaoks on see asendamatu abimees ja ma olen nii rahul, et see meil seinal on.

Mul on tekkinud tänaseks tõsine kinnisidee ja ma ilmselt enne ei lõpeta, kui ma selle koju soetatud saan. Nimelt Nordic Hotelli saunas käies avastasin superlaheda toote – leilivihmuti! Jumal tänatud, et sel logo peal oli, sest vastasel juhul poleks ma seda vast üles otsima hakanud. Tegu on Saunazza tootega, aga kurjam kui kallis! Samas nii äge asi, soovitan kindlasti saunasõpradel nende kodulehele vaadata! Veel tahan sauna osta eraldi ühes stiilis, kuid erinevat värvi rätikud ning mõne aja pärast saab vast omapäraste saunamütside otsingule ka asuda. Lahe oleks vist mõned vihad ja saunaõlid hankida. Üldse, pärast esimest saunaskäiku avastasin, et sauna peaks vist nö topelt asjad vaatama – kammid, föönid, meigieemaldajad, kreemid jpm.

Viimaseks unistuseks on sauna eesruum laudisega katta, kuid enne peame end veidi koguma!

PS! Kui saunasõpradel on mõned head soovitused, kuidas saunaskäiku veel mõnusamaks muuta, siis palun andke teada!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga