Oma pesa: Maja ehitamise ABC – kuidas kõik algab?

Tänasest algab teekond ühe meie unistuse poole – luua oma pesa! Oleme abikaasaga siiani elanud üürikorterites ning kuna meie peres on kasvamas üks väikene tüdrukutirts, siis seadsime endale järgmiseks eesmärgiks luua oma kodu.  Sel aastal tundus rahaliselt kõige soodsam aeg pangast laenu taodelda ning ehitama hakata. Nii me seda teekonda üheskoos alustame! Edaspidi kirjutan teile meie maja ehituse etappidest, õnnestumistest ja ebaõnnestumistest.

Niisiis alustan algusest. Enne majaprojekti pidime tellima geoaluse/asendiplaani, kuhu on kujutatud maa-alused tehnovõrgud, maapinna jm elementide kõrgused ning samakõrgusjooned. Pärast seda, täpselt aasta tagasi, septembri alguses, istusime esimest korda arhitektiga maha. Meil oli endal selleks ajaks paika pandud, et soovime ühekorruselist maja ning oli ka selge, milliseid ruume me oma majja vajaks. Esialgne plaan erines totaalselt sellest, millisena me praegu maja ehitama hakkame. Kokku tegime neli muudatust ning aasta viimasel päeval oli meie majaplaan paigas. Täpselt selline nagu soovisime! Õnneks oli detailplaneering meie maale juba varasemalt tehtud ning sinna lisakulusid ei läinud. Detailplaneeringu järgi on lubatud meie krundile 250 m² ehitusalast pinda, mille me plaanime kõik ära kasutada. Tulevasse koju tulevad sellised ruumid nagu ühine köök/söögituba/elutuba, saun/dush + sauna eesruum, wc, wc + duširuum, neli magamistuba, esik + eraldi garderoob, tehniline ruum ja panipaik. Oma ruumi võtavad ka koridor ja terrass ning viimasele pääseb nii köögist kui saunast. Maja ehitatakse puitkarkassist, välja tuleb valge välisvoodrilaud, valged uksed/aknad, peale punane kelpkivikatus. Meie maja on tegelikult üsna lihtsa välisplaneeringuga, sest ma jälgin teadlikult maja ehitusel feng shui’d ning ei tahtnud suuri sisselõikeid või  L – kujulist maja, mis alguses ka jutuks tuli. Meie krundile sobib taoline lahendus  kõige paremini, sest nii paistab päike meile praktiliselt terve päev elutuppa.

Projekt valmis ning järgmiseks sammuks olid kooskõlastamised – päästeameti, Kiili KVH (vesi ja kanalisatsioon) ja Eesti Energiaga. Nendega läks üsna kiirelt ning kui kooskõlastused käes, sai meie mapp lõplikult valmis. Valda pidime esitama majaprojekti (13 LK) ning seletuskirja (14 LK). Seletuskiri sisaldab kõike – üldosa, asendiplaani, arhitektuurset lahendust, konstruktsiooni, kütet ja ventilatsiooni, veevarustust ja kanalisatsiooni, elektrivarustust, tuleohutust, detailplaneeringut, geoalust ja energiamärgist (mis meie majal on B). Maksime ilusti riigilõivu ära ning läks kolm nädalat aega, kuni saime ehitusloa.  Selle aasta kevadeks oli meile antud roheline tuli! Alustamine (geoalus, majaprojekt, riigilõiv)  läks maksma meile ca 2200 eurot. See oli alles piisk meres ning nüüd pidime mõtlema, kuidas edasi. Võtsime suuna panga poole tagasi, laenu saamisest ja pangapoliitikast aga järgmises postituses!

IMG_5692

Edaspidi kirjutan igal nädalal nii blogisse kui moodnekodu.ee’le tekste. Saladuskatte all ütlen, et blogisse lisan kindlasti rohkem pilte, et käiksite ikka siin ka lugemas! 🙂

Oma pesa: Maja ehitamise ABC – kuidas kõik algab? – moodnekodu.ee

10 thoughts on “Oma pesa: Maja ehitamise ABC – kuidas kõik algab?

 1. jälgin huviga says:

  Kas mingit konstruktiivset projekti selle rajamiseks siis pole, et saaks teada mis ja palju vaja kaevata on vaja? Üldiselt ei näe ma mingit vajadust plaatvundamendi kui sellise rajamiseks, kui see ikkagi täidetakse üleni killustiku ja liivaga. Aga eks siin ole jällegi seda näha, et tehakse nagu kõik teevad endale selgeks teegmata kas sedasi vaja ka on. Kui ehitamse juures raha tahetakse kokku hoida siis oleks vaja seda projekteerimise faasis juba mõelda, mitte suva ehitaja juttu kuulata, kes ka ei tea mis või miks ja räägib, nagu ta kusagil on näinud või on ise teinud. Teil on juba vundamendi juurs raha kulutatud jõhkralt ja seda poleks vaja olnuki. Vundameid osa täpsustuseks, et savi pinnas on kõva kuivas olekus aga kui see juba vihma saab ja vesi vundamendi kaevikus seisab siis savi enam nii kõva pole. Siin pole muidugi koht seletamiseks aga te võiksite kontruktoriga üle arutada ehituslahendusi ja sedasi saab säästa.

  • NautigeHetke says:

   Tehtud on vajalikud joonised ja erinevatelt inseneridelt nõu küsitud seoses külmasildade, armeerimise, betooni paksuse jm kohta. Sel pole vahet, kas tegu on plaat- või lintvundamentidega, reeglina täidetakse põhi nii või teisiti liivaga. Meie viga oli see, et asusime enne üle täpsustamist kopatöödega pihta – olime liiga rutakad. Meie vundamenti ei tee „suva ehitaja“, vaid kümneid aastaid sellega tegelenud inimene. Aga eks täpsemalt kirjutan juba järgmises postituses.

 2. Aimar Naggel says:

  Tere!Tundub,et ühekordne puitmaja püsib plaatvundamendi peal kenasti.Endal ehituse algus Saku vallas.Me oleme kahevahel,kas Aeroc 500 plokki ka suhteliselt õhuke betoonplaat kannab?Kardame murdumist.Kas saate meile usaldusväärset konstruktorit soovitada,et nõu küsida ja Teie ehitajalt küsiksin ka.Jätan oma telefoninumbri:58365048.Jõudu sisetöödel Aimar ja Karin Naggel

 3. Mari-Liis says:

  Tere!

  Jälgisin huviga teie maja valmimise lugu ning tekkis küsimus: kas teie maja projekt on nö elementmaja spetsiifiline või on see tavaline projekt, mille järgi oleks saanud ka platsi peal maja (nii kivi kui puit) ehitada?

  • NautigeHetke says:

   Tere!

   Tegemist on meie enda loominguga, st see pole tüüpprojekt.
   Ei näe ühtegi põhjust, miks ei peaks saama seda ka kivimajana ehitada 🙂

   • Mari-Liis says:

    Tere jälle:) Sellest sain aru jah, et tegemist eriprojektiga. Me ise oleme alles sealmaal, kus ka enda looming paberi peal ning suur unistus see teoks teha. Ilmselt soovime samuti lasta elementmaja ehitada. Sellepärast küsiksingi, et miks te otsustasite just Estnori kasuks ning kas võtsite pakkumisi ka teistest firmadest? Kas arhitekt oli Estnori enda töötaja või kuidas te arhitekti leidsite? Oskate kedagi ka nimeliselt soovitada?

    Kõike head
    Mari-Liis

    • NautigeHetke says:

     EstNori kasuks otsustasime, sest teame nende töökvaliteeti ning hind oli meie jaoks väga hea. Arhitekti nimi on Ülle Maiste – At Home OÜ, samuti tutvuste kaudu ning meie saime temalt hea hinnaga.
     Väga hea arhitekt ning kindlasti soovitame 🙂 Meie puhul läks lihtsalt, sest majaplaan oli mul endal peensusteni välja mõeldud ning tema aitas selle vaid paberile panna. Sisulisi muudatusi oli vaid neli. Mõni teeb neid paarkümmend.

     Edu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga