Oma pesa – Kuidas noored laenu saavad?

Olles päris aus, siis laenu saamine tühjalt kohalt on üsna keeruline. Meie mõlemi kodupangaks oli Swedbank, seetõttu ka just sinna märtsis sammud seadsime. Olime korralikult ette valmistunud – esitluse teinud meie taustast, sissetulekutest ja kõigest muust vajalikust, mis panka võiks huvitada.  Meie seis oli selline, et tagatiseks oleks olnud anda kaks maatükki, kokku ligi 10 hektarit, abikaasa kahe töökoha palgad ning vanemahüvitis, sest olen parasjagu lapsega kodus. Meid võttis vastu üks tore haldur, kes teatas, et maa tagatiseks ei sobi ning nemad vaatavad ainult viimase kuue kuu sissetulekut. Püüdsime siis selgitada, et see info ei ole õige, kuna olin alles raseduspuhkusel ja vanemahüvitis hakkas märtsis jooksma.  Rääkisime, mis me rääkisime, aga millegis vastu ei tuldud. Põhimõte seisnes ikka selles, et tulge kuue kuu pärast tagasi, kui teie pere sissetulek praktiliselt poole suurem on. Ise mõtlen, et kui mõnel on võimalus oma tööandjaga rääkida, jagades aastapalk poole aasta peale ära, siis on laenu saamise võimalused mitmeid kordi suuremad.

Veel pakuti üsna kõrget intressi ning kuna tagatis maatüki näol ei sobinud, siis soovitati hakata praktiliselt 20 000 euro kaupa taotlema.  See näeks välja nii, et ehitad esimese osa eest nii kaugele kui jõuad, seejärel tuleb tellida hindamisakt ning siis vaadatakse palju üldse laenu juurde saaks. Selline variant polnud meie jaoks mõeldav. Lahkusime väga negatiivse tundega.

Tund aega hiljem oli meil aeg kirja pandud Nordea pangas. Mäletan, et ootasime autos, mõlemil oli tuju täiesti läinud ning arutasime, kas üldse on mõtet minna rääkima. Siiski võtsime end kokku ja astusime uksest sisse. Meid võttis vastu haldur, kes oli üdini positiivne. Viskas kiirelt pilgu PowerPointile ja ütles „mis siin muud, kui teeme ära!“. Suhtumine oli lihtsalt nii positiivne, et kõik eelnev läks justkui meelest.  Siiski  ajavad pangad sarnast poliitikat ning samuti on ka Nordeas vastavad kitsendused. Lõppude lõpuks selgus sealgi, et on vaja lisatagatist, sest maatükist ei piisa.  Samas suureks eeliseks oli laenukomisjoni vastutulek, kes arvestas terve aasta sissetulekut, mitte ei olnud nii kinni oma viimases kuues kuus. Intress on meil üllatavalt väike ning tingimused sobilikud.

Vahepeal olid meie peres aktuaalseks teemaks ka muud tehingud ning seetõttu pangalaenu taotlemine venis. Augustiks oli selge, et lisatagatis on meil olemas ning võib taotluse sisse viia. Mul on hea meel, et asjad nii kiirelt liikusid ning seda suurelt sellepärast, et meie haldur oli juba varem kõik ettevalmistused selleks teinud.

Lühidalt nägid meie toimingud välja nii:

 1. Valisime välja panga ja halduri, kohtusime ning rääkisime oma soovidest.
 2. Lasime tagatise ära hinnata panga jaoks sobival kinnisvarafirmal. Küsisime hinnapakkumist paljudelt ettevõtetelt ning hinnavahe oli kohati isegi 200 eurot. Meie saime eramu + krundi ära hinnatud 350 euro eest.
 3. Esitasime laenutaotluse, saime komisjonilt positiivse vastuse ning allkirjastasime pangas laenulepingu.
 4. Pärast seda toimingut saime järgmisel päeval notari juurde aja, kus tegime asja ametlikuks. Tagatise omanik andis notaris oma loa ning kohal oli ka panga esindaja, kellega sai kõik vajalikud dokumendid allkirjastatud. Lisaksin veel, et arvestada tuleks üsna suurte kuludega notari juures. Laenulepingu allkirjastamine ja vajalikud notariaalsed tehingud läksid meile maksma ca 1700 eurot.
 5. Ülejärgmisel päeval kandis pank laenu meie kontole.

Meie soovitus: kui te lähete panka laenu taotlema, siis soovitame teil enne kõik vajalik info kirja panna. Tehke kasvõi PowerPoint esitlus, kus toote välja olulisema – kes te olete, kus te tulete, milline on laenusoov, mida soovite soovitud summaga korda saata, teie võimalused/sissetulekud ning üleüldine taust. Nii on halduril lihtsam jälgida ning ma siiralt usun, et laenukomisjon märkab teie suurt tahet.

IMG_5888

OMA KODU – Kuidas noored laenu saavad? – moodnekodu.ee

4 thoughts on “Oma pesa – Kuidas noored laenu saavad?

 1. Taavi says:

  Elan huviga kaasa teie ehitussaagale, endal plaanis sama kadalipp läbida järgmise paari aasta jooksul, seega loen huviga 🙂
  Kui saladus ei ole, kas teil oli maja alune krunt enne panka minekut olemas? Endale teeb see natuke peavalu, kuna linnalähedane krunt moodustab ca 30% kogumaksumusest.

  • NautigeHetke says:

   Väga tore! Loodetavasti saate meie loost kasu 🙂

   Meil oli majaalune krunt enne panka minekut olemas. Lisaks oli veel üks 9 HA suurune krunt Tallinna lähedal.
   Siiski pangad krunte tagatisena väga ei arvesta. Niisiis pidime tagatiseks andma arvestatava vara.

 2. Bety says:

  Tere:)

  Mul on üsna konkreetsed küsimused:

  Kui suurt protsenti laenust soovis pank omafinantseeringuna saada (teie puhul siis lisatagatisena nagu olen aru saanud, aga küsimus on, et kuidas hüpoteek laenusummaga suhestus)?

  Kas olete saanud lisatagatise maja valmides hüpoteegi alt ära võtta?

  Tervitades

  Maris

  • NautigeHetke says:

   Tere!

   Meie saime lisatagatisest 70% ulatuses laenu ja kui meie maja sai valmis, vabastasime vanemate maja hüpoteegi alt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga