OMA PESA: Ehituse planeerimine, esimesed kaevetööd ja õppetunnid

Augusti viimasel nädalal laekus meie pangakontole laenusumma. Nüüd oli aeg asuda tegudeni! Enne  pangalaenu taotlemist oli meil valmis tehtud ehituskalkulatsioon, kuhu tõime välja kõik arvestatavad kulud alates kopatöödest, lõpetades seinte värvimisega. Samas oli selge, et maja ehituse puhul lisanduvad alati ettenägematud kulud, milleks arvestatakse tavaliselt 20% kogusummast. Selgeks sai ka see, et mida lähemale me maja sisemusele jõuame, seda kokkuhoidlikumalt me majandama peame hakkama, sest pangalaen ei kata kindlasti maja ehitust algusest lõpuni.

Kogu protsessi alguses leppisime abikaasaga kokku, et maja ehitusel on prioriteediks  hea soojapidavus, korralik küttesüsteem, ventilatsioon, aknad, kvaliteetne parkett jms. Lühidalt siis kõik see, mis  on küllaltki kulukas, et seda hiljem muutma hakata. Meie majja tulevad sundventilatsioon, maaküte, puitalumiiniumist 3-kordse klaasiga aknad ning seinad on soojustatud 300 mm – ja lagi 600 mm puistevillaga. Teisejärguliseks jäävad esialgu sisustuselemendid. Oleme seda meelt, et alati saab osta suurema televiisori või vahetada diivan parem vastu välja, sest see rohkem taskukohasem kui näiteks teha tervele majale akende vahetus.  Samuti pole ju rahaga priisata ning mina arvan, et absoluutselt kõikidelt tehingutelt tuleb alati hinda alla kaubelda. Lõpuks kui võidad igalt poolt paarisaja euro kaupa, tuleb võit vägagi suur! Selle kauplemise eeliseks ongi paremad võimalused sisekujunduselementide kasuks.IMG_5706

Septembri esimesel nädalal kaevati meie ilusale muru all olevale krundile suur auk, mille kõrval ilutsesid kõrged mullahunnikud.  Protsess nägi välja nii, et geodeet oli varem märkinud maha maja, terrassi, õueala piiripunktid, mille järgi kopamees toimetama hakkas. Esimesel päeval tegi mees tööd ligi kuus tundi ning samal ajal toodi ka veoautodega kohale kümneid tonne liiva ja kruusa, millega auk hiljem täita. Toon välja ka alustuseks kaks viga, millest võiksid teised õppida. Nimelt kaevas kopamees kogu maapinnast saadud mulla mitmesse erinevasse hunnikusse. Selle asemel oleksime võinud kohe tellida veoautod, mis selle mulla ära viiks. Kindlasti tasub siinkohal uurida, kellel seda mulda vaja läheks. Meil viidi muld täiesti tasuta ära. Teiseks veaks oli aga see, et keegi täpselt ei teadnud, kui sügav auk olema peaks.Vundamendi ehitajad ütlesid meile, et võtke kuskil paarkümmend mm mulda, kuid ei täpsustanud. Meie olime ka kõigest muust nii põnevil, et ei küsinud üle. Esimese päeva tulemuseks oli meile kaevatud auk, kus mulda oli veel põhjas ning tugev pinnas paistis ainult mõnest kohast. Järgmise postituse vihjeks olgu öeldud, et plaatvundamendi ehitamisel peaks auk olema kaevatud nii sügavaks, et igalt poolt tugev savipinnas põhja aluspinnaseks jääks. Lisaks pandi kaevatööde käigus maasse vee- ja kanalisatsioonitoru, mis hiljem vundamendist välja tuuakse.

IMG_5707

04.09

Järgneva nädala jooksul parandasime oma vead. Vahepeal toodi meile juurde veel liiva ja killustiku ning pidime nii või teisiti kopamehe tagasi kutsuma, et ta need hunnikud laiali ajaks. Ühtlasi kaevas ta augu enne täitmist parajaks ning seekord sai muld otse autosse tõstetud ning minema viidud.

IMG_5847

Tänaseks päevaks oleme nii kaugele jõudnud, et vundamendiks vajalik aluspõhi on kaevatud, liivaga täidetud ning pinnasetihendajaga üle käidud. Sissesõidutee ja autode parkimisplats on killustiku all  ning nüüd saab täitsa mõtteliselt oma tulevase maja kõrvale parkida. Järgmises postituses kirjutan meie maja vundamendi valikust ning toon välja punktid, miks just selle kasuks otsustasime.

12.09 1

Kirjutan maja ehitusest nii oma blogis kui ka moodnekodu.ee lehel. Saladuskatte all ütlen, et blogisse lisan kindlasti rohkem pilte, et käiksite ikka siin ka lugemas! 🙂

OMA PESA: Ehituse planeerimine, esimesed kaevetööd ja õppetunnid – moodnekodu.ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga