Õige aeg: ..

Istusime ühel õhtul maha ning arutasime omavahel, mis edasi saab? Minu kindel soov oli paika panna, mitu last me oma peres näha soovime ning kuidas see välja peaks nägema. Miks? Nora on tänaseks üheksa kuud vana ning on tagumine aeg mõelda, kas hakkan oma mõtteid koduväliselt realiseerima, end edasi arendama või jääb see veel paariks aastaks ootele. Ei soovi teha asju poolikult ning seetõttu tahtsin mingit selgust luua. Kaua me ikka siin räägime, et ei, pigem kolmandat last järjest ei tee.. järgmisel hetkel aga jätame suuremad titeasjad ikkagi müüki panemata, sest äkki ikka? Pea aastake oleme siin teineteise mõtteid lugenud ning sai need siis selgemalt välja öeldud, et jah, me näeme oma perekonnas kolme last ning eelistaksime väikelapseea ühte perioodi jätta. Meie arvamused jagunesid nii, et mina olin pigem paindlikum, kuid Erikul oli kindel soov, et 30 + ta rohkem titemajandusega tegeleda ei taha.

Olime ühel meelel, et kolmas laps tuleb meie perre kindlasti ning tal saab olema väike vanusevahe kahe esimesega. Aastate jooksul on meie vestlustest läbi käinud lapsendamise mõte, kuid siiani on tundunud see selline kauge soov. Küll aga parasjagu on käimas lapsendamisnädal ning kuna kõik ajaliselt ka meie vestlusega nii kokku langes, siis esitasime teineteisele (kuid ka pigem vist endale) küsimuse, et kas see oleks päriselt mõeldav?

Võtsime vastu otsuse, et hakkame seda teed käima ning vaatame, mis meie mõistus ja sisetunne meile ütlevad ning kuhu me üleüldse välja jõuame. Esimesel õhtul pidasime suuremaid läbirääkimisi ning arutasime teiste kogemuslugusid ning kogu protsessi tervikuna. Sellega kaasnevaid muutusi meie peres, murekohti jpm., mis esimese hooga pähe tuli. Olin end juba varasemalt kurssi viinud sammudega, mis lapsendamisteel ees ootavad ning tegin esiti ettepaneku, et avaldame soovi, kui Nora saab 1-aastaseks. Erik arvas, et kuna protsess ise nii või teisiti aega võtab ning mõnel juhul võib lapse ootamine aastaid kesta, siis oleks õigem soovi kohe avaldada. Arutasime ka läbi, et mis oleks see maksimaalne aeg, kaua me ootaks. Selge on see, et päris 5 – 6 aastat me ootama ei hakka ning kui paari aasta jooksul meie jaoks positiivset otsust ei tule, siis pole see tee meile määratud.

Asudes asja juurde, siis valgustan lühidalt, kuidas lapsendamine välja hakkab nägema:

  1. Esiteks on soovituslik viia kurssi end omapere.ee leheküljega, kes pakub omalt poolt nõustamist kõigis lapsendamisega seonduvates küsimustes. Sealt leheküljelt on võimalik leida palju veebis teksti ja videona kajastatud lugusid läbi aastate. Lühidalt võiks enda jaoks võimalikult palju selgeks teha ning vastata ka mõtteis baasküsimustele (millest kirjutan järgmisest postituses)
  2. Pöörduge nõustamiseks oma piirkonna sotsiaalkindlustusameti vastava spetsialisti poole, kus saab täita lapsendamise sooviavaldus koos vajalike dokumentidega. PS! Avalduse esitamine ei taga lapsendamist.
  3. Sotsiaalkindlustusameti spetsialist koostab pere kohta pereuuringu.
  4. Sobivuse korral lisatakse lapsendada soovivate nimekirja ja registreeritakse kasuvanemate koolitusele PRIDE.
  5. Lapse olemasolu korral teavitab ametnik olemasolevast lapsest ning algab tutvumine lapsega.
  6. Jõustunud lapsendamise kohtumääruse alusel väljastatakse teile sünnitõend. Teid kantakse vanematena lapse sünniakti, soovi korral saab muuta lapse nime ja isikukoodi.

Ja sealt edasi on juba palju muid nüansse.

Niisiis, kui keegi siiralt mõtleb, et lapsendamine on midagi -lähen valin ühe ilusa, sobivas vanuses lapse, toon koju ja hakkame kohe ilusat elu elama – siis päris nii see pole.

Kirjutasin järgmisel päeval Sotsiaalkindlustusameti, lastekaitse osakonna peaspetsialistile Eve Mänd ning leppisime temaga kohtumise 9. novembriks..

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga