Notar: laenuleping, Erik sai maa omanikuks & Lenna jäi mängust välja

Teisipäeval oli üks tähtis päev! Käisime notaris ja allkirjastasime mitu erinevat lepingut. Kirjutan sellest natukene lähemalt, sest ehk saab keegi siit targemaks!

1. Kõigepealt allkirjastasime laenulepingu. Või tegelikult laenuleping sai juba varem allkirjastatud, aga nüüd sai asi ametlikuks. See on neist kõige tavalisem ning siinkohal midagi erilist mainida polegi. Kui siis see pisiasi, et oleme nüüd pangaga järgmised 30 aastat tugevalt seotud! Erik viskab ikka nalja, et kui täitsa tööta jääme (loe: Erik jääb), siis tuleb Hesburgerisse tööle minna ja saab laenu vähemalt makstud.

2. Teise tehinguna kirjutasin pool oma krundist Eriku nimele. Mõni pööritab silmi, et on ikka rumal, milleks? No ma siis räägin. Põhimõtteliselt on nii, et mina olen  maa saanud kinkelepinguna oma isalt. Abielus olles ning lahutuse korral pole Erikul minule kingitud asjadele sõnaõigust. Ehk siis, kui me võtame KOOS pangast laenu ja ehitame KOOS maja MINU maale, siis lahutuse korral ei saa Erik selle majaga praktiliselt midagi teha, sest see asub minu maal ning tal sellele õigust pole. Siit tuleks omakorda kohtutee ette võtta. Aga no maja ta ilma minu nõusolekuta müüa ei saaks, kui ta seda just krundilt kuidagi ära ei teisalda. Sama asi on näiteks minu emal ja vennanaisel. Nad on oma abikaasadega koos majad ehitanud, aga otsest õigust neil seal polegi, sest maa omanikud on saanud krundid endale kinke teel. Asja juurde tagasi tulles, siis otsustasin pool oma maast Erikule kinkida, sest olen ju temaga abiellunud ning pere loonud ja ma tahan ühise kodu luua nö õiglasele “vundamendile”. Ja kui peakski meie elu jooksul midagi nihu minema ja Erik näiteks uue naise võtma, siis olen sellega arvestanud, et tal on meie pere maadele sama suur õigus kui mul.

3. Kolmandaks allkirjastasime vastastikuse lepingu, et emb kumb meist sureb, saab vara omanikuks teine kaasa (st. mina suren, siis minu osa varast saab Erik endale ja vastupidi). Kui me seda teinud poleks, siis näiteks Eriku surma puhul jääksin mina Lennaga Eriku osa jagama. See omakorda tähendaks seda, et Lennal on 50% õigust Eriku varale ning mina ei saa ühtegi tehingut (maja müüja) ilma tema loata teha. Kuna Lenna on alaealine, siis tema kostjaks saab vanem ja kui mina vanemana jagan temaga Eriku vara, siis kõik otsused võtab vastu kohus. Ehk kui maja valmis ja Erik aasta pärast ära sureb ning mina maja maha tahaks müüa, siis ilma kohtu loata ma seda teha ei saa. Notar ütles isegi, et seda lepingut soovitavad nad kõigile. Esiteks sa ei tea kunagi, milliseks su suhted kujunevad, kui laps täiskasvanuks saab ja omale kaasa valib. Teiseks, kui ka suhted oleks head, ei ole mõtet asja keeruliseks ajada.  Lisan veel, et vastastikust lepingut saab vajadusel tühistada. Lisaks on alati võimalik koos määrata mõlema surma korral pärija, aga selle jätsime välja. Kui me aga homme Erikuga koos sussid püsti viskaks, siis saaks Lenna nii või teisiti meie vara endale. Siinkohal muidugi alaealisena määratakse Lennale kohtu poolt kostja, kes edaspidi haldab ka Lenna vara.

Väga tahaks inimestele südamele panna, et te oma vara puudutavad küsimused juba eos selgeks teeksite! Te ei tea kunagi, millal teie kaaslane teie kõrvalt lahkuda võib. See võib ka juhtuda homne päev. Palun viige end kurssi oma õigustega. Mainin siinkohal ära, et lastel  on tohutult suured õigused varale, kui te ei ole seda ise notaris reguleerinud. Enim puudutab see muidugi kärgperesid, aga kindlasti ka tavalisi perekondi. Tavaline abiellumisel sõlmitud varaühisus on tegelikult üsna tühine, sest see hõlmab ainult väikest osa vara jagamisest.

Mainin ära, et notar kulutas nende kolme lepingu peale 40 minutit ning selle ajaga teenis ligi 700 eurot paberimajanduse ja konsultatsiooni eest! Meile aga läks kogu see üritus paberimajanduse ja laenulepingu allkirjastamise ning riigilõivuga maksma 1800 eurot! Siiani ei suuda uskuda, sest no olgem ausad, mille eest?

PS! Muidugi notarite töö on kiiduväärt ja ma tõesti imetlen inimesi, kellel on nii palju teadmisi ning kes oskavad juriidiliselt kõigile küsimustele vastata 🙂

funny-meme-money-5

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga