Näputoitumine – vajalik või mitte?

Minu arvates on näputoitumine aina enam kasvav trend, mida lapsevanemad üsna tihti harrastavad. Jah, näputoitumine on toidu söömine käte abil. Väidetavalt õpivad lapsed paremini tundma erinevaid toidutekstuure ning nad harjuvad kiiremini tükiliste toitudega toime tulema. On leitud, et kui 10 – kuune laps näputoitumist ei praktiseeri, siis peale seda vanust võib ta muust toidust keelduda.

Loodetavasti nüüd keegi ei solvu, kuid isiklikult minu jaoks on vastik vaadata, kui söömine pole enam söömine, vaid toiduga mängimine (loe: tekstuuride õppimine). Olen näinud pilte, kuidas vanemad asetavad 7-kuuse ette kausi koos pastabolognesega ning võite ise aimata, milline see söögilaud umbes 30 sekundit hiljem välja näeb. Ikka ja jälle saab lugeda, et see on väga arendav, kui laps oma kätega toidus songib ning seda mööda ennast ja söögitooli laiali määrib. Ma olen üsna veendunud, et kõhtu jõuab sellest toidust minimaalne osa.  Lenna beebieas ma näputoitumise arutelusid väga ei silmanudki ning tema sai meil normaalseks inimeseks kasvatatud ka ilma lagastamiseta.  Lähtun ikka alati sellest, et kas ma ise söön nii, et võtan potist suppi, viskan mööda lauda laiali ja siis hakkan sealt näppudega tükikesi suhu ajama. Ei söö ju. Miks peaksid minu lapsed sööma nagu laudas? Jutt sellest metsikust arengust on ju puhas jama. Kuidas küll kõik ülejäänud lapsed siis tükilistele toitudele üle on läinud? Lenna hakkas umbes täpselt 1-aastaselt ise lusikaga sööma. Kusjuures esimese korraga tuli tal see juba väga hästi välja. Ei olnud mingit pikaajalist titetamist ja laps sai toidu ilusti suhu, näppe kasutamata.

Ma ei ole näputoitumise vastane, sest leian, et toituda saab ka viisakalt ja enam vähem puhtalt. Küll aga ei anna ma näputoitu sellel eesmärgil, et laps nüüd tohutult seetõttu areneks, vaid lihtsalt vahelduse ning mugavuse mõttes.  Ka Nora saab mul näiteks porgandit, banaani ja pirni ning reeglina on toiduga koos vaid käed, põll ja suu. Kui Lenna sõi omal ajal ehk kamapalle, siis Noraga oleme tänaseks avastanud hulgi  Organix näputoite ning seda tänu Estgenic’le, kes saatis meile proovimiseks erinevaid maitseid.

Kuna me Noraga ikka omajagu liigume, siis on see imeline abivahend SOS-toitu kotis hoida, et vältida tee peal mis tahes püreetoiduga jändamist või piima tegemist. Hiljuti sõpru külastades, küsis üks äsja isaks saanud sõber, et mis cheetoseid me lapsele sisse söödame? Olgu siis kohe öeldud, et kõik Organix näputoidud on orgaanilise täistera riisi ja maisi põhjal tehtud. Lisatud on näiteks veel B-vitamiini, erinevaid maitseid orgaanilistest mahladest, kaneeli jm. Toidule pole lisatud suhkrut, soola, säilitusaineid ja muud sellist jama.

Täiskasvanu jaoks on need krõbuskid üsna maitsetud, kuid laste jaoks, kellel maitsemeeled veel rikkumata, väga maitsvad. Mul on hea meel, et Estgenic meile need näputoidud proovimiseks saatis, sest muidu ma poleks osanud selliste toodete peale ise tullagi. Muideks oluline on ära märkida, et jaekaubandusest leiab minimaalselt seda valikut, mida Organix tegelikult pakub. Minu jaoks olid täiesti uued tomatimaitselised viilud, maisirõngad, banaaniküpsised, pehmed õuna ja apelsini ribad ning vaarika ja õuna kommid. Ma ei hakka eraldi kirjutama, kuidas Norale üks või teine maitses, sest siiani on ta kõik ära söönud, mis ma talle proovimiseks andnud olen. Küll aga Lennalt on lihtsam aru pärida ning temal on küll oma kindlad lemmikud välja kujunenud, milleks on banaaniküpsised ja maisirõngad. Ise olen ka igast pakist proovinud ning minu lemmikuks on pehmed õuna ja apelsini ribad. Minu meelest täitsa arvestatav magusaasendaja! Ja neile, kes muretsevad, kas laps ei või neid krõpse kurku tõmmata, siis reeglina on nad  kõik üsna suussulavad.

Mul on tegelikult ääretult hea meel, et näputoidu vahendajaid siin Eestis on aina rohkem. Konkurents muudab hinna kasutajasõbralikumaks ning Estgenic on suurepärane näide sellest, kuidas tarbijal on võimalus beebitoidult raha kokku hoida. Näiteks kui õuna-riisikoogid võib poest saada hinnaga 2,99 eurot/pakk, siis Estgenic veebilehelt ostes on hinnaks 2,40 eurot. Hinnavahe on tervelt 60 senti!  See ikka tohutult suur hinnavõit, kui osta korraga rohkem.

Hea uudis on veel see, et lisaks on lugejatel võimalus nädala jooksul kasutada sooduskoodi „nautige“, mis annab teile -10% soodustust kogu ostult. Seega kasutage võimalust ja head shoppamist!

3 thoughts on “Näputoitumine – vajalik või mitte?

 1. Jaanika says:

  Oskad sa öelda või oskab maaletooja vastata, et miks nendes toodetes ikkagi niipalju suhkurt on? Võtame näiteks banaaniküpsised, kus 100 g kohta on tervelt 18 g suhkurt… Millest see tuleb, kui nad suhkurt ei lisa? Kas need on siis need looduslikult esinevad suhkrud, mille laps saaks ka siis, kui ta niisama banaani sööks?

  Paljud tooted on kahjuks alates esimesest eluaastast, aga mul laps 10-kuune, nii et peab veel ootama, aga midagi siiski silma jäi 🙂

  • NautigeHetke says:

   Banaan ise ongi looduslikku suhkurt täis, ma arvan et seetõttu on ka küpsistes. Kindlasti ka maisist leidub ja kõik see kokku annabki arvestatava koguse 🙂

   Organixil päris palju 7+ tooteid ka 🙂 Aga tasub kindlasti proovida 🙂

 2. **** says:

  On ka selliseid lapsi, kellega lusikaga ise toitmine on omaette ooper. Minu närv ei pidanud sellele jamale vastu – laps karjus, haaras lusikat ja ei lasknud seda suhu panna, keeras pea ära ja hakkas nutma. Kui suure vaevaga talle midagi suhu sain, siis ajas selle välja. Selle peale otsustasin näputoitumist proovida. Paar esimest päeva ta jah loopis asju ja nühkis neid mööda lauda, aga üsna kiirelt sai aru, et toit käib suhu. Nüüd on laps 8-kuune ja laga tekib ainult sellest, et tal kukub toitu käest ära või saavad varrukad kokku – ta ise endale küll peale midagi ei määri, mööda lauda ei nühi ja toitu ei loobi. Ma ei ütleks küll, et me nüüd sööks nagu laudas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga