Mis puudutab raha ..

Sattusin täiesti juhuslikult lugema minu jaoks täiesti uut blogi ühest noorest kahe lapse emast Leanikast, kes kirjutas rahaga majandamisest ja omapoolsetest soovitustest. Mind tabas nii huvitav ja naljakas äratundmisrõõm, mis meenutas mulle endalegi aega, mil Erikuga vanemate kodust ära kolisime. Mina 19, Erik 22 –  omajagu noored. Igatahes Leanika kirjutab oma blogis nõuandeid, kuidas ära elada kuu aega, ilma et kuu lõpus ei peaks nälga tundma ega kelleltki juurde laenama. Minu kiidusõnad temale, et ta igal kuul oma eelarveid koostab. See on igati mõistlik ja toimetan ka ise sedaviisi.

Äratundmisrõõm tekkis mul hoopis sellest, kuidas ta kirjeldas, mismoodi võiks igalt poolt kokku hoida. Itsitan vaikselt siinpool ekraani, sest mäletan nii hästi, kui rääkisin Erikule, et ei tasu üle muretseda, hakkama saame me nii kui nii. Esimene nädalamenüü oli meil umbes selline, et ostsime kõige odavamaid pelmeene ja makarone, tegin juurikatest püreesuppe jne. Mäletan, et poes veel jumala kindlal meelel rääkisin, et valida tuleks ikkagi kõige soodsamad pelmeenid ja kõige odavamad makaronid. Mõtle, milline hinnavõit? Tõesõna, meie NÄDALAkorvi summa oli vahel lausa 34 eurot! Veel meenub mulle sarnaselt antud blogis kirjutatud nõuandega, kuidas üritasime elektrit kokku hoida. Ikka ei hoia kõike pidevalt vooluvõrgus ega põleta tulesid tubades, kus me parasjagu ei viibi ning televiisor on alati välja lülitatud, kui me seda ei vaata. Jumal tänatud, et ma oma kokkuhoiupoliitikast ka vanematele rääkisin, sest isa ei suutnud vist naeru tagasi hoida, kui jõudsin selleni, et me lampe ei põleta. Mul on sellest ajast meeles vaid üks lause – „elus ei tuleks mõelda sellele, kuidas pidevalt kokku hoida, vaid sellele, kust raha juurde saada“.

Pärast seda ma mõistsin isegi, et muidugi on nii võimalik elada, aga kas on ikka normaalne toituda kõige odavamatest pelmeenidest ja makaronidest, süües iga nädal juurikasuppi. Ei ole. Selline kokkuhoid on ainuüksi karuteene juba tervisele. Mida enam ma sellele mõtlesin, seda enam jõudis minu teadvusesse erinevat infot erinevatelt allikatelt. Pärast seda kui ma ühel hommikul terevisioonis puhtjuhuslikult pelmeenide testimist nägin, pidin ma kreepsu saama, sest need pelmeenid, mida me tarbisime  – nende sisu ei kannatanud absoluutselt kriitikat. Olgu öeldud, et sellest saati pole ma vist viimase kuue aasta jooksul kordagi pelmeene söönud. Võibolla tõesti vaid mõned üksikud korrad, mida ma isegi ei mäleta. Sama käib ka näiteks elektritarbimise kohta. Leanika tõi oma blogis näite, et ühel kuul, kus ta tarbis tavapäraselt, kulus 21 eurot, järgmisel kuul, kui jälgis tarbimist, kulus 16 eurot. Jutt käib viiest eurost ja kui nüüd mõelda, et iga kuu pead paaniliselt vaatama, mis sul on pistikus ja mis mitte või kui kaua tuled põlevad jpm, siis see on ju absurdne.

Elada saab erinevat moodi ning ajutiselt tulevad igasugused kokkuhoiunipid ju kasuks, kuid minu siiras soovitus on katsuda siiski muuta oma elu nii palju, et selliseid nõuandeid järgima ei peaks.  Mina olen oma elus järginud järgmist:

  • Elukoht vastavalt rahalistele võimalustele, kuid alati sea endale veidikene kõrgemad eesmärgid. Me kolisime vanemate juurest välja, kui meil oli igakuiseks sissetulekuks vaid 500 eurot. Sellest läksid siis maha üür, kommunnaalid, TV, telefon ja söögiraha ning kui ma siin kiirelt arvutan, siis vaba raha oli igakuiselt ehk 50 eurot!? Vahetasime korterit, kui Erik sai täiskohaga tööl hakata käima, kuid ka siis tahtsime juba veidikene paremat, kui oleksime võinud ehk võtta. Ja suundusimegi Lasnamäe 32m2 korterist linna südamesse, Vabaduse väljaku vahetusse lähedusse. Uus korter oli küll pea poole kallim ning rahalisi kohustusi oli vahepeal juurde tekkinud, kuid võtsime ikkagi omale uued riskid. Ma siiralt usun, et kui sead endale kõrgemad eesmärgid, siis leiad ka üsna hõlpsalt selle tee nende täitmiseks.
  • Ära sea endale prioriteediks mingisuguseid erinevaid liisinguid. Näiteks autoliising võiks olla küll viimane asi, millele mõelda. Parem ela sellises kodus, mis su hingele rahu pakub ning sõida odavama autoga, kui elada kuskil Lasnamäe paneelmajas, omades maja ees suurt linnamaasturit. Selge on see, et inimene tahab alati paremat, see on minu arvates meie loomuses. Vähemalt meie peres on nii. Küll saad sa ka endale sobiva auto (liisinguga või mitte) siis, kui muu elukorraldus paigas on.
  • Vältimaks ülemäärast kulutamist, tee endale igakuiselt kulude – tulude tabel. Vabast rahast tekita endale sobiv backup (mis meil näiteks hetkel puudub), sest SOS suuremaid kulusid võib ikka tekkida. Üldiselt oleme täheldanud, et me ei ole suured raha kogujad. Vanasti kogusin ma oma olematute sissetulekute juures pangakontole vabalt 2000 eurot, kuid reeglina on alati kasulikum raha ringluses hoida. Meie näiteks hetkel investeerima oma koju. Väga kindel siht on saada viimased suuremad soovitud asjad tehtud.
  • Ära larista mõtlematult. Üks suur asi, millest ma kinni pean, on nädala eelarve. Ma ostan/nüüdseks tellin aastaid nädalatoidu ette ära ning jooksvad asjad, mis otsa saavad, ostan siis nädala sees juurde. Kõige suurem rahakulutaja on iga päev või üle päeva poeskäimine. On ju üsna selge, et alati ostad rohkem, kui tegelikult tarvis läks. Meil kulub nädalas söögi – ja majapidamistarvete peale kokku ca 100 eurot. Nii arvestangi näiteks iga kuu, et 4x 100 eurot = 400 ning alati arvestan ühe 100 eurot veel lisaks, mis kulub vahel väljas söömisele, niisama poest piima toomisele jm. Meie peres kulub siis poest ostetud asjade peale igakuiselt kuni 500 eurot. Inimesed jagunevad kaheks, kelle jaoks imeväike summa, kelle jaoks suur. Ise lähtun sellest, et selle summa eest saan alati kuue päeva toidud tehtud ning saan need tehtud mitmekülgselt. Näiteks sel nädalal on meil üle päeva menüüs veiselihasupp, kanaliha juurviljade ja kodujuustuga, ahjulõhe ahjus tehtud juurikate ja salatiga. Sinna juurde on arvestatud siis kõik hommikusöögimaterjal (pudrud, moosid, muna, hommikuhelbed..), Nora toit, mähkmed, Lenna kohupiimad, maiused, ka pähklid, piimad, midagi magusat jne. Kel vähegi võimalust, soovitan kasutada e-poodi. Ise olen e-selveri püsiklient ja see on nii tänuväärt teenus, et seda võiks üheks raha säästmise nipiks pidada.

Lõpuks kujuneb igal ühel oma viis, kuidas toimetada, kuid need punktid on toiminud ja toimivad meie puhul siiani väga eduliselt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga