Lenna silmaarsti saaga

Mõtlesin sellest kirjutada, ehk siis ka tulevased noored emad ei muretse nii väga. Igatahes, kui Lenna oli täitsa pisikene, selline 2- 3 – kuune, siis tal silmad rändasid ringi. See pidi täiesti normaalne olema, sest silmalihased pole välja veel arenenud ning kui ta asju liiga lähedalt vaatas, läksid silma nina peale kokku. Alguses oli hirmutav, siis päris naljakas. Perearst ütles, et kuuendaks elukuuks peaks see enam vähem paika loksuma. Nii me siis ootasime kuuenda kuuni, kuid ikka vaatas veidike viltu. Mitte küll häirivalt, aga näiteks piltide peal oli hästi näha. Osad inimesed ei saanud üldse aru, aga minu terav silm ütles, et ta ikka vaatab. Niisiis mõtlesin, et ootame veel mõned kuud ja kui ikka ära ei kao, siis lähme silmaarstile. Kaks kuud tagasi sai aeg kinni pandud. Olgu öeldud, et järjekorrad on üüratud ning pidin isegi valetama, et laps vaatab silmnähtavalt kõõrdi ja tahame esimesel võimalusel aega saada. See esimene võimalus oli nüüd pea aastaselt sel nädalal. Kõik, kellega sellest rääkinud olin, täheldasid, et ta ei vaata viltu. Kuigi minu meelest ikkagi natukene vaatab, no nii imevähe. Sellepärast otsustasin ikkagi arstil ära käia ja kuulata, mis ta arvab.

Läksime siis kolmapäeval silmaarstile. Haigla oli paksult rahvast täis, registratuuri järjekorras ootasin 15 minutit, et teada saada, kuhu kabinetti ma üldse minema pean. Meid võttis vastu üks tore noorem arst, kes Lennale väga meeldis. Leenu istus minu süles ja arst siis vaatas ta silmi, kasutades kahte aparaati selleks. Ja siis küsis, et mis meil üldse mureks on ? Ütlesin, et noo ma ei tea, laps minu meelest natukene ikka vaatab viltu ja seletasin siis, et paar kuud tagasi oli eriti hästi aru saada. Selle peale vaatas ta mind üsna üllatunult ja kinnitas, et Lenna silmad vaatavad täpselt keskele. Et nii täpselt kui üldse vaadata saavad. Ma ei tea, milles asi, aga vaatasin siis Lennale otsa ja pärisin, kas ta on ikka kindel.. (praegu seda kirjutades tundub, et ma olen ikka päris imelik), aga tahtsin veelkord kinnitust. Arst vaatas siis uuesti üle ja ütles, et keskel mis keskel. Küsisin temalt, et kas ta tõesti ise siis ei näe lihtsalt peale vaadates? Selle peale vastas ta mulle, et no kui tõesti mõne nurga alt tundub, siis asi võib olla ka silmalaugude omapäras, aga et teie laps PÄRISELT KA vaatab otse. Ütles, et võin vajadusel 3-aastaselt uuesti tulla kontrollima. Minu süda oli igatahes rahul ja tegin seal veel nalja ka, et haha „eks kui Lennat tulevikus häirib, siis võib silmalauopile minna“. Arst ei saanud ikka üldse mu naljast aru ja seletas ikka veendunult edasi, et laps vaatab otse.  Nii me sealt tulema tulimegi.

Ühesõnaga kogu jutu moraal on siis see, et kui laps vaatab esimesel eluaastal valesti, siis ärge üle muretsege! Enamjaolt kasvavad nad sellest välja 🙂 Lenna on sellest ehe näide.

PS! Näitaksin mõnda pilti, kui ta pisem oli, aga no mul õnnestus oma väliskõvaketas (millel oli kõik pildi – ja videomaterjal  + dokumendid alates 2004 aastast) tühjaks teha, niisiis pole mul hetkel mitte kui midagi. Leidsin vaid ühe Lennast nädalavahetusel tehtud pildi!

IMG_8365

4 thoughts on “Lenna silmaarsti saaga

 1. E says:

  Ma panin ka juba ammu tähele, et Lenna natuke viltu vaatab. Eriti kui ta oli nii poole aastane või nii.. Aga kena piimapudel lapsel haha 😀

 2. Marelle says:

  Ma igaks juhuks ütlen sulle, et mine kindlasti lapsega 3-aastaselt ka veel kontrolli (mitte hiljem). Mul endal vaatas väiksena üks silm viltu samamoodi ja diagnoositi nn laisa silma sündroom, see tähendab siis lihtsalt öeldes seda, et silmanärv/lihas vms? on nõrk ja silm kisub viltu. Minul väiksena tuvastati see liiga hilja (liiga hilja on juba 6-7 aastaselt) ja kõõrdivaatamisest kasvasin küll välja (ülivähe piltidelt on aru saada nagu vaataks), aga antud silm konkreetselt ei erista kujundeid. St keegi võiks suure A tähe mulle nina alla panna ja vasaku silmaga vaadates ei saa ma aru, mis täht/kujund see on.
  Ravitakse seda niimoodi, et laps käib terve silm kaetud klapiga mõnda aega ja see treenib seda nõrgemat silma vaatama.

  Mitte üldse hirmutamiseks ei rääkinud seda nüüd 🙂 Lihtsalt, et oled teadlik sellisest “haigusest” vms kuidas seda nimetada. Käisin just ise eelmine nädal silmaarstil ja ta toonitas, et tulevikus oma lastega kindlasti enne 3ndat eluaastat selle “laisa silma” ära kontrolliks.

  Kõike kaunist! 🙂

  • NautigeHetke says:

   Jaa, kindlasti lähme 🙂
   Laisast silmast rääkis meile perearst ka ja ütles, et üks silm kaetakse sellisel juhul kinni. Seda praegu õnneks ei tuvastatud.

   Aga tänud!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga