Lenna arenguetapid ja öisest mähkmest kohe-kohe priid!

IMG_5645Emadepäev lasteaias

Mõtlesin, et kirjutan teile ka sellest, kes parasjagu seda teed ette võtmas on.Möödunud kuul poes lastele mähkmeid ostes, mõtlesin ma, et issand, miks ma pean Lennale 17 euro eest neid ostma, kui ta juba „nii suur“ tüdruk on. Otsustasin siis, et okei, see on viimane mähkmepakk ja mida me ikka selle asjaga viivitame. Nagu ikka, veidi kiirustades, mõtlesime siis et ei panegi Lennale mähet alla ja küll ta lõpuks siis ise ka aru saab. Tulemus oli umbes selline, et Lenna läks nii stressi sellest, et me justkui ootasime temalt miskit, millega ta hakkama ei saanud. Lisaks keelasime tal õhtuse joomise ära. Varasemalt oli ta harjunud õhtuti vett jooma ja kui ühel hetkel ta seda enam ei saanud, hakkas õhtune trall pihta. Panime voodisse ühekordsed vedelikku imavad lapid alla ja jäime imet ootama. No nädalajagu viitsisime jännata ja voodilinu pesta, siis loobusime. Ise veel arutasime, et vahet pole,  vaevalt ta nendesse mähkmetesse eluks ajaks jääb. Ootame siis nii kaua, kuni see kuiv mähe loomulikult tuleb. Muidugi googeldades leidis palju erinevaid nõuandeid ja seda juttu oli tõesti seinast seina. Soovitati õhtuti vedelikutarbimist vähendada, mähe päeva pealt ära võtta / mähe ära võtta, kui see öösiti kuivaks jääb. Siis juttu oli veel sellest, et nii väike laps ei oska oma põit veel niiviisi kontrollida. Samas paralleelselt kirjutas mõni vanem, et tema laps oli juba 1.5 aastaselt mähkmevaba jpm. Ja muidugi oli ka neid äärmusi, kus kirjutati, et laps on veel 3-4 aastaselt ka mähkmes. Võtsime siis järgmiseks peatuspunktiks suve.

IMG_5713

Ja mis siis sai? Nüüd viimane nädal on Lennal pea iga öö mähe kuiv olnud, va. vist üks kord. Jälle ma veendusin selles, et anna lapsele aega ja ära kiirusta teda takka. Siin on mul mingisugune sisemine võitlus, sest mõtlen ikka, et kui ma neid asju ette ei võtaks, oleks Lenna ehk siiani lutiga, jooks pudelist ja käiks päevalgi mähkmega, mitte et selles midagi hull oleks.. lihtsalt, kui ta saab ka ilma nende asjadeta, siis tasub ju proovida!?

Olgu see Lenna kui kange tahes, aga selles osas on ta tõesti tubli, et igasugused võõrutamised titeasjadest on läinud valutult ning ta on viimase 2.5 aasta jooksul nii tublilt arenenud. Selge kõne on vaid see, mis on väikse viivitusega tulnud, kuid iga päevaga näeme ka selles osas arenguid. Ütleme nii, et kolmeaastane on juba ilmselt tubli väike inimene, kes saab oma toimetuste ja eneseväljendamisega imehästi hakkama.

IMG_5720

Panen siia alla mõned Lenna arenguetapid kirja. Siis hea mõne aja pärast Noraga võrrelda 🙂

 • 3,5 k – hakkas keerama
 • 5,5 k – hakkas roomama
 • 6,5 k – hakkas käpuli roomama, istuma ja tõusis püsti (seda kõike 1-päevaste vahedega)
 • 10 k – esimesed iseseisvad sammud
 • 1 a 1 k – hakkas ise lusikaga sööma
 • 1a – pudelivaba
 • 1,5 a – lutivaba
 • 1 a 8 k – kasutusel 11 arusaadavat sõna
 • 1a 9 k – oma tuppa, suurde voodisse magama, riietub iseseisvalt ja sai mähkmevabaks
 • 2 a. 4 k – öisest mähkmest vabaks

Kuidas te oma lapsed öösel mähkmevabaks saite? Kas nägite palju vatti ja vaeva? 🙂

PS! Kui satud tihedalt siia blogisse, siis mine anna üks toetav hääl www.eba.marimell.eu. Asume pere- ja beebiblogide katergoorias  🙂 Aitäh sulle!

3 thoughts on “Lenna arenguetapid ja öisest mähkmest kohe-kohe priid!

 1. Kirsika says:

  Mu laps ei pissinud öösiti juba mingi peale aastaseks saamist . See-eest päeval saime mähkmevabaks alles 2a. ja 1 kuu vanuselt. Ma olen ka seda meelt, et lapsel tuleb ona aeg, mil ta on valmis miskit tegema, õppima või millegist loobuma.

 2. Liisa says:

  Hei 🙂
  Üldiselt pere esimene laps ongi katse-eksitusmeetodil kasvav (see mu isiklik arvamus), et saada teada kuidas teie peres asjad on. Üldjuhul muidugi pere teine laps on täitsa teisest puust ja õppimine jätkub, kuna avastad, et samad asjad ei toimi tema peal, kuid õnneks siiski midagi kattub 🙂

  Rääkides mähkme perioodist, siis kuna mul on väikevend kes on täpselt aasta vanem (mõned päevad siia sinna) mu enda lapsest, siis oli hea jälgida millal on mõni asi mõttekas ja millal mitte 🙂

  Ühesõnaga, mina ei hakanud üldse enne teemaks asja võtma kui laps oli u 2a, plaan oli 2,5a mähkmevabaks saada (ja sügisel oli sõime minek seal tuli ilma olla, lastehoius võis mähkuga käia) . Esimene samm oli ümber lülituda odavamatele mähkmetele, et enam ei oleks kõik koguaeg nii kuiv (ostsin prisma enda mähkmeid, kusjuures need ei olnud kõige hullemad, lihtsalt need ei suuda mu meelest nii palju ära imada ja jäid niiskemad). Siis sai pott toodud nö keset tuba, et see oleks koguaeg silma all, ilus kollane pealegi 🙂 ja siis sai mähe lihtsalt toas ära võetud, kuid dressipüksid jalga jäetud (seda siis ainult kodus) ja ega väga mugav ei ole kui püksid märjaks lähevad (st ma ei tormanud kohe pükse ära võtma, kui püksid märjaks said.) Sai rahulikult koos põrand ära pestud, siis küsida, mis juhtus ja kuhu piss käib, et tekiksid seosed poti ja märgade pükste ja kuivade pükste vahel 🙂
  Alguses võtsime mähku ära ainult üleval oleku ajal, siis kadus ära lõunaune mähku ja lõpuks öö mähku. Muidugi aitasid kaasa, ka potile panek enne unne minekut ja kohe peale unest tõusmist. Teise lapsega tegin sama, umbes samas vanuses, kindlasti mitte enne 2a.
  Madratsil oli igaksjuhuks vettimav alus peal vähemalt aasta peale mähkuvaba perioodi saabumist, kuna lapsed magasid harjutamise ajaks juba suures voodis ja sinna oli ostetud korralikud 90×200 madratsid, siis ei tahtnud, et need tuksi läheks.
  Ma olen ka seda meelt, et lapsel on oma aeg kui mähkuvabaks saamine lihtsamalt tuleb, kuid seda ei tohiks ma arvan ka päris ootama jääda, et äkki ükspäev ärkab ise üles selle teadmisega 🙂 Natuke peab ikka harjutama ka. Üsna imelik on vaadata neid välismaa lapsi kes on suuruse järgi pakkudes vähemalt 5a ja mähkmed jalas. Loomulikult mähkuga reisimine on lihtsam, kui mingit wc otsida iga nurga peal, kuid siiski imelik mu meelest.
  Samas võin öelda, et stress võib mingi hetk öösel voodisse pissimise tagasi tuua ja sellega tuleks tegeleda ja otsida ikkagi põhjust, mitte niisama ignoreerida. Ehk aasta hiljem, kui kõigil oli ununenud juba, mis need mähkmed on ja päkapikuperiood hakkas, tekkis järsku voodisse pissimise probleem. Tunnistan, et ma ei saanud alguses aru milles viga oli, kuni lõpuks tekkis kahtlus ning kui jõulud läbi said 24ga ja probleem peale seda nagu võluväel kadus oli asi selge, mis stressi tekitas, kuid täpsemalt mis,seda ma ei teagi. Sai üritatud selle ajajooksul erinevaid lähenemisi päkapikkudele, kuid midagi ei muutnud. Rohkem see muret pole tekitanud.

  Ma usun, et järgmine selline suurem teema peale mähkmeid saab olema rattaga sõitmine ja ennetavalt ütlen, et kohe kui pikkus võimaldab tasub osta jooksuratas. 2 rattaga sõitmine tuleb hiljem nii lihtsalt,et lausa lust vaadata, (põgusalt oli ka abirataste aeg) 🙂

  Poisid 8a ja 5a, tüdruk 1,5kuud.

 3. kat says:

  Minul plika paar nädalat vanem, kui Lenna. Peab ütlema, et õnneks on meil ka võõrutamised väga libedalt läinud! Ma
  Hmetest nii palju, et eelmisel suvel kandis ta mähkmeid pikematel sõitudel ja öösiti. Augustist alates olid mähkmed öösel ka kuivad, aga no polnud julgust alt ära võtta. Novembris otsustasin, et aitab ja pole kordagi õnnetust juhtunud

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga