Laps sotsiaalmeedias

Mul on juba tükk aega peas mõlkumas see nädalatagune traagika. Kõik sai alguse Sotsiaalministeeriumi manitsusest seoses laste piltidega internetis.

Untitled

Minu mõtted siinkohal on sellised:

1. Postitad pildi lapsest esimesel koolipäeval sotsiaalmeediasse. Järgmine päev otsib sarimõrvar ta sealt koolist üles, röövib ära, müüb välismaale orjaks ning sa ei näe oma last enam kunagi.

Ma ei tea, kas ma olen ainuke, aga selline väide tundub minu jaoks natukene jabur. Ma isegi ei oska asjadele nii dramaatiliselt läheneda. Eeldatavasti käib minu laps tulevikus sellises koolis, kus on ka teised inimesed. Liigub ühistranspordiga ning ei käi üksi mööda pimedaid metsateid, omab telefoni ja häält, millega vajadusel appi karjuda.

2. Paned söövast lapsest pildi sotsiaalmeediasse ning tulevikus võid end süüdistada selles, et su laps põrus tööintervjuul, sest potentsiaalne tööandja nägi seda toidust pilti internetis.

Mulle meenub üks pudingit täis olev Lenna, aga ei leia seda hetkel kuskilt netiavarustest. Võibolla ma seda blogisse ei pannudki. Igatahes, ma ei kujutaks eriti ette, et Lenna 20 aasta pärast tööle kandideerides seetõttu tööst ilma peaks jääma.  Internet on suvalisi beebipilte täis – ilupilte, söögipilte, naljapilte jne. Ma usun, et üks kunstiliselt lahe foto ei määra sinu olekut ja teadmisi.

3. Pärast paarikuuse beebi poolpalja pildi lisamist lööb pervert kodus käsi kokku ja tänab seda päeva. Salvestab pildi oma arvutisse ja ärib lapspornoga tegelevale lehele maha.

Mäletan, et oli meiegi beebigrupis kunagi paanika, sest internetis luusivat ringi üks peast natukene haige naine, kes liitus igasuguste gruppidega ning salvestas sealt laste pilte ja andmeid ning esitles neid enda lastena vms. Meil hakkasid kõik neid andmeid paaniliselt kustutama ja mäletan, et tekkis esimene suurem tüli selle üle (kas peaks või mitte?). Minu seisukoht oli see, et kui ta need andmed juba nii või teisiti endale ära salvestas, siis mis vahet sel enam on? Haigeid inimesi on maailmas tõesti palju ning sinna ei saa midagi parata. Reaalsus on see, et kui see pervert sinu pilti ka kasutab, siis sinu õnneks sa sellest nii kui nii kunagi teada ei saa. Ja kui saad, siis tuleb probleemiga tegeleda. Kindlasti tasuks ka siinkohal mõelda rannaskäimisele. Eriti, kui suvehooaeg on saabunud, sest sa ei või kunagi teada, kas põõsastes varitseb kaameraga üks vanamees, kes hiljem kõik sinu lapse pildid erinevatele saitidele üles riputab, või ei?

Küll aga ma nõustun täielikult, et sotsiaalmeediasse ei peaks üles riputama alandavaid ja lauspaljaid pilte. Või no vähemalt mina seda ei tee. Armsad vastsündinute pildid on samas väga lahedad ja ei leia, et neis miskit viga oleks. No näiteks see siin:

phoenix newborn photographer scottsdale newborn baby photographer

http://lesliestyler.com/

4. Perepildid on mõeldud ainult koju albumitesse ning neid näidatakse vaid valitud inimestele, keda külla kutsutakse.

See arusaam on minu arvates natukene iganenud. On palju sõpru/tuttavaid/pereliikmeid, keda näen ehk kord aastas. See oli üleüldse algne põhjus, miks ma ka blogi pidama hakkasin. Kui ma lisan Lennast, kassist või meie perest pildi, siis ma arvan, et see on lihtne viis tuttavaid kursis hoida. No näiteks loeb vanaema minu blogi ja kui ma seda ei peaks, siis ta ei teakski mis elu ma elan.  Blogi lugejaskond on läinud aastatega suuremaks ning kui üks hetk oli mul väike tõrge selle vastu, et ehk peaks parooli alla panema või üleüldse ära kustutama, siis jäi õhku ikkagi küsimus “miks?”. Need, kes huvi tunnevad, need loevad. Keda meie tegemised ei huvita, need ei loe. Ja tegelikult on tore, kui on kaasaelajaid ja pöidlahoidjaid! Seda oli eriti tunda maja ehituse protsessi ajal.

Lõppkokkuvõttes on oma info interneti riputamine iga inimese enda otsustada ning kui Lenna mulle seitsmeselt ütleb, et ta ei taha mitte ühtegi asja enda beebiea kohta blogist lugeda, siis ilmselgelt läheb see kustutamisele ning esmasel otsingul see enam kättesaadav pole.

Ma tean, et see on oluline teema, millest rääkida ning inimesi tulebki ohtudest teavitada, kuid siiski tuleks jääda oma hirmutamistega normaalsuse piiresse ja võtta asja mõistusega.

2 thoughts on “Laps sotsiaalmeedias

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga