Kuidas ma üleöö kahest hambast ilma jäin..

Minu jaoks on üks kõige hirmutavamatest terviseprobleemidest kõik hammaste ja suuga seonduv. On teada värk, et hambad on tervise peegel, mistõttu on ääretult oluline nende eest hoolt kanda. Ma pole kindel, aga tundub, et see hambuvus ja hammaste korrasolek sõltub ka meie vanematest või vähemalt harjumustest, mis meid alates sünnist saadavad.  Mul on vedanud, sest siiani on mu hambad üsna hästi vastu pidanud ning neil pole häda midagi. Ja muidugi kui vigu otsida, siis neid leiab kindlasti, kuid üldpilt on täitsa okei ja hambarivi praktiliselt sirge. Muidugi algas mu suur õnn umbes 23-aastaselt, kui mind tervitasid esimesed tarkusehambad. Arst leidis juba siis, et võiksime need välja opereerida, sest on näha, et neil on vähe ruumi ning kasvavad suur tõenäosusega viltu. Ma ei pööranud sellele eriliselt tähelepanu, sest lõikunud hambad mind ei häirinud.. seniks kuniks ..

… kuniks möödunud reedeni, mil terve suu ja ka keel lihtsalt valutasid. Muidugi juhtuvad ja võimenduvad sellised asjad näiteks reede õhtul, et jumala eest ei oleks võimalus kohe kuhugile pöörduda. Kuna ma terve öö magada ei saanud, siis googeldasin kogemuslugusid ning arste, kes on Haigekassa lepingupartnerid. Saatsin kirja vist ligi kümnele hambaravikliinikule laiali ning mul näkkas minu jaoks täiesti tundmatu Densprax Hambaravi. Ausalt öeldes oli väga keeruline leida arsti, kes üleüldse nädalavahetusel vastu võtaks ning muudele kriteeriumitele vastaks. Muidugi oleks ka olnud võimalik pöörduda nö hambaravi EMOsse, kuid ainuüksi visiiditasu oli seal 43 eurot. Rääkimata ravist endast. Igatahes seadsin siis laupäeva hommikul hambad arsti juurde ja sellest kujunes tunniajane visiit. Alustuseks üritas noorem arst välja nuputada, mis mul üldse viga võiks olla, sest kui ta minu igemeid katsus, ei teinud ma teist nägugi. Üritasin siis seletada, et ka mina ei tea milles asi on, aga terve mu suu lihtsalt valutab. Lõpuks tuli vanem arst, palus suu lahti teha ja osutas kiirelt „lihtne ju – tarkusehambad kasvavad viltu ning igal korral, mil suu sulgen, teevad need limaskesta uuesti katki ja ega siin muud pole, kui hambad välja!“.

Siis hakkas pihta suur arutelu arveldamise üle. Olin veendunud, et kõik need visiiditasud, hamba eemaldamine, süstid jm. läheb raudselt hirmkalliks ja mul pole lihtsalt sellist raha, et seda korraga nii välja käia. Mitu korda rõhutasin, et esiteks soovin ma ära kastada alla 1-aastast last kasvatava vanema hambaravihüvitise (summas 85 eurot) ja minu jaoks on oluline teada, mis kõik kokku läheks maksma. Öeldi, et nemad saavad summa teada siis kui teenus on osutatud. Esiti mõtlesin et mida kuradit!? Kuid tegelikkuses on asi selles uues süsteemis, mis Haigekassaga loodud on. Lõpuks ma käisin ikka nii väga närvidele, et mulle arvutati ligikaudne summa lihtsalt välja. Kõik oli nii segane.. lõpuks mõtlesin, et ükskõik, maksku siis mis maksab, et ära tuleb nii kui nii teha.

Tehti röntgen, sain oma valuvaigistavad süstid ja siis hakati aga hammast kangutama. Mul oli ülihea noorem arst, kes megarahulikult mu hammastega toimetas ja alalõpmata küsis, kas mul on valus või mitte. Hammaste väljatõmbamiseks kulus kokku ehk 20 minutit ja ma jäin tehtud tööga väga rahule! Ma iseenesest hambaarsti ja valu ei karda, nii et olin lausa põnevil!  Teenindus oli väga tore ja ilmselt nad mõtlesid, et nüüd on paras frukt siia kohale ilmunud, ainult pärib ja küsib. Lõpuks tuligi välja, et nad ilmselt ei saanud sellest poleemikast aru, kuna minu jaoks jäigi lõpuks maksta vaid 27 eurot. Aga samas ma tahtsin veenduda, et ma ei peaks päris 150 eurot välja käima, nii et tegin vast õigesti, et seni jaurasin, kuni ligikaudse hinna teada sain J

Igatahes tarkusehammaste väljatõmbamine pole tegelikult mitte midagi hullu! Vähemalt minu kogemus oli väga okei. Protseduur ise läks kiirelt ning taastumine on olnud ka normaalne. Esimesel päeval suu veritses, kuid õhtuks jäi järele ning öösel pidin vaid ühe valuvaigisti võtma..

Küll aga pani mind mõtlema, et see hambaravi kättesaadavus on Eestis ikka väga suur probleem. Ja mitte isegi kättesaadavus, vaid selle ravi lubamine. Reaalselt mõtlesin, et kui ma oleksin olnud sellises seisus, et mul poleks mitte mingisugust vaba raha ning poleks olnud ka kelleltki laenata, siis mis üldse saab? Ausalt öeldes EMO’s võiks olla olemas see SOS võimalus, et kui sa tõesti hakkad ära surema, siis sind päriselt ka aidatakse. Lõputu valuvaigistite söömine ei lahenda probleemi. Näiteks, kui mul praegu poleks ette nähtud seda hambaravihüvitist või Nora oleks olnud rohkem kui aasta vana, siis oleksin pidanud ka üle 100 euro maksma. Ja minu puhul oli see küll selline asi, et jätkata poleks kuidagi saanud, sest suu oli lõhki ning söömisest/rääkimisest jpm ei olnud enam eriti asja.

Pole siis ime, et eestlaste hambad nii nirus seisus on!

6 thoughts on “Kuidas ma üleöö kahest hambast ilma jäin..

 1. L says:

  Tegelikult ongi hambaravi tasuta kui tegemist on selle samuse SOS olukorraga ehk vältimatu abi, sel juhul maksab Haigekassa ravi eest. Aga selle üle otsustab ka hambaarst kohapeal ja noh, see piir kindlasti on ka nõnda hägune ja sisuliselt on see teenus ikkagi ilmselt kättesaamatu. 🙂

  Ise käisin viimati hambaarstil seetõttu, et lõualuud on veidi pahasti ja kipub lukustuma ühel pool. Tehti mulle see “hambakaitse” ja ei vaevutud isegi ütlema, et asi maksab 100 eurot! Ma muidugi olin ka loll, et ei küsinud aga no… sisestasin tol hetkel lihtsalt pangakaardi, maksin ära ja olin hämmingus. Tõsises hämmingus.. Ma nõustun selles osas, et hambaravi Eesti riigis on küllaltki tume maa. Mismõttes te ei saa öelda palju teenus maksab. Kosmilised summad ja sisuliselt garantii ju puudub. Väga raske on tõestada, et arst eksis. Ikka lähed uuesti ja lased raha eest nende käki korda teha 🙂
  Summadest rääkides siis ühte hammast parandades oli vaja teha röntgen. Tehti 2 tükki. Sest esimene läks nihu. Mitte minu pärast, aga maksin ikka mina selle eest 6 lisa eurot 🙂
  Müstika…

  • NautigeHetke says:

   Jaa, kuskil kirjutas ka, et Haigekass maksab, kui on reaalne oht elule. Päris õudne ikka lugeda, et alles siis saad tasuta suu lahti teha, kui päriselt ka suremas oled.
   Uskumatud summad tõesti!

  • NautigeHetke says:

   Päris hull! Mul oleks ilma haigekassata läinud veidi üle 100 euro.
   Kas sul oli siis mingisugune keerulisem op?

 2. Hanna says:

  Mul kahe viimase rasedusega olid hambad üsna kehvas seisus, kui arstile läksin leidsid 6 auku ja üsna suured, nii ma siis käisin pool aastat arstil iga hammas korraga ja pks auk oli 77eur. Tegelikult see ühekorraga käiminegi on üpris kallis ja seda lubada ei saa väga paljud. Ta parandas mu phte hammast kuskil 10 min ja siia jõhker summa, igakord okka imestasin. Kõige imelikum on ikka see et kui küsid et palju see hammas maksma läheb, siis vaadatakse sind sellise näoga et mis asja sa tahad hinda teada et umbes milleks sul seda vaja on ja et siis hakatakse hämama et umbes niipalju jne. Väga kummaline suhtumine. Ükskõik millist teenust ma endale osutan tahan ma kõigepealt teada, kas mul on üldse seda võimalik endale lubada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga