Kui laps läheb varem kooli ..

Lenna hakkas kevadel rohkem huvi tundma tähtede, kirjutamise ja lugemise vastu. Tähti teadis juba tegelikult varem, sest oma nime kirjutamine tuli juba 3- aastaselt välja. Koroona ajal tuli temalt endalt initsiatiiv, et emme, äkki harjutame lugemist? See on ilmselt ainuke asi, millele ma kunagi “ei” pole öelnud. Ei saa nagu ei öelda, kui laps õppida tahab. Üldse veider on täheldada, et meie ei ole Lennale suurt midagi õpetanud, ilmselt on need teadmised ja huvi tulnud peamiselt lasteaiast. Meil pole kodus kordagi olnud hetke, mil mina ütleks, et “nii Lenna võta raamat ja nüüd loeme seni, kuni loetud saab”. Mul pole ausalt öeldes seda aegagi ja vabatahtlikult ma sellise asjaga vist ei tegeleks, sest Leenu on alles 5 – aastane.

Suvel ikka jäi nii kripeldama, sest juba juulikuus oli ta veel asjalikum ja nägin, et tähed on selged, kirjutab ja veerib lugeda. Kes instagramis meid ilmselt jälgib, nägi, et Lenna on võimeline A4 teksti kirjutama selliselt, et ise mõtleb, mis ta öelda tahab ning siis hakkab endale ette häälima sõnade kaupa. Tavaliselt olen ma kirjutamise ajal juures ning see hetk, kui ta häälib midagi valesti, ma parandan (näiteks pääv – päev). Olgu mainitud, et ma polnud siis veel kordagi koolile mõelnud.  Koolimõtted olid mul pigem selline 2 aastat tagasi, kui lasin korra peast läbi, et mitu aastat veel käia on jäänud ja kas tõesti Lenna läheb kooli selliselt, et on kohe – kohe 8 saamas.  Augustikuus arutasime ja mõtlesime, et tegelikult võime ta ju eelkooli panna ja vaadata, kuidas meeldib ning kui käib üle jõu või pole huvi, siis võtame ära.  Veel enam, eelkool on meie kodust üle tee, kiviviske kaugusel. Rääkisin siis õpetajaga ja otsustasime proovida. Kui saabus esimene lastevanemate koosolek, siis otsustasin viimasel hetkel ümber, sest jäi ikka kripeldama, et pärast saab aastaga veel rohkem asjad selgeks ja siis viimane aasta on ikka eriliselt nüri. Niisiis Lenna teistega ühes ei alustanudki, kuid mu venna laps oli just läinud. Olin Lennaga terve see september kodus ja vahepeal siis kuulsin venna lapselt, et nad õpivad seal tähti ja kirjutamist ja siis mul lõi mingisugune kelluke peas põlema, et issand, Lenna ju oskab ja talle ju nii meeldib, et miks ma siis ikkagi ei anna seda võimalust. Neli nädalat pärast eelkooli algust otsustasime siiski liituda.

19.10.20 Esimene lumi!

Üks hetk tekkis lauale küsimus, et aga äkki panekski varem kooli? Tal on juba praegu vajalikud oskused selliselt, et ta saaks kindlasti hakkama. Suhtlesin mitmete lasteaia ja eelkooli õpetajatega ning nende vanematega, kel on otsene kogemus lapse varem kooli panemisel olemas. Sain teada, et teadmistest olulisem on sotsiaalne valmidus ning peamiselt jäi kõlama, et soovitatakse küll panna pigem hiljem, kui varem, kuid vanem tunneb ja teab oma last kõige paremini ja kui näeb, et huvid on muutumas ja laps näitab erilist huvi üles õppimise vastu, siis ei tohiks seda kindlasti pidurdada. Ühele kohale tammuma jäämine võib tekitada hoopis olukorra, kus lapsel huvi kaob ning kui kaks aastat veel lasteaias +  esimene aasta koolis teha neid asju, millega ta juba praegu hakkama saab, siis lapse enda seisukohalt hakkaks tal igav. Niisiis ikka veeretasin pikalt ja põhjalikult seda mõtet ühte – ja teistpidi ning kuna suhtlesin 12 emaga, kes on oma lapsed varem kooli pannud ning vaid üks neist oma poja puhul oleks võibolla teisiti otsustanud, siis tundus, et eksimise tõenäosus siin “super emaks” olemise juures on väike.  Lennat vaadates on mul ju tegelikult sisetunne ammu omal kohal olemas, kuid veidi hoidis tagasi ka see, et kuidas ta lõpetab enne oma sõpru ja tal on ju nii hea bestikas lasteaias ja kuidas küll edasi? Samas mitu õpetajat ka rõhutas, et lähtuks siiski lapse seisukohast ja tavapärane on siiski see, et lasteaia rühmad lüüakse koolis nii või teisiti laiali. Kuna Lennal on meie kodukoha kooli esimesse klassi veel tuttavaid nägusid minemas, siis ma sellepärast isegi ei pabista. Muidugi ülimalt tore oleks, kui ta usin suur sõbranna ka temaga liituks. Ka selline asjapulk! Küll aga lõpuks on siiski vanemate enda otsustada.

Kusjuures Lenna on viimaste kuude jooksul küll päris palju muutunud. Lõunauned on ära jäänud, õhtuti tavapärase Elsa jutu asemel uurib ta hoopis, miks osad kivid on siledad; kuidas beebid kõhus täpist nii suureks kasvavad; kui palju on inimese sees verd; kuidas on gepard maailma kõige kiirem loom; uurib  kuu ja tähtede kohta; kui kuum on ikkagi päike..  jpms. Käisime eelkooli jaoks pinalit ostmas ja vaatasime Lennaga koolikotte. Ütlesin et koti ostame kunagi hiljem, sest see on kallim ost ja võibolla keegi kunagi sünnipäevaks üldse kingib. Lenna ütles selle peale “hea mõte”. Ta on üldse natukene teistmoodi laps ja võibolla mängib siin meie endi kasvatus ka rolli, aga ta tõepoolest pole träni fänn – igasugused LOL üllatusmunad või need pehmed suurte silmadega mänguasjad. Me oleme reaalselt Lennaga mänguasjapoes teistele kinki käinud ostmas ja selle asemel, et iga uue asja peale tormi joosta ja öelda, et “ma suren, kui ma seda ei saa”, leidsin ma ta näiteks viimane kord (oli vist XSmänguasjad) mänguasjapoest teleekraani eest. Me reaalselt  oleme arutanud, et mida keegi võiks jõuludeks soovida ning esiti oli Lenna AINUKE soov saada enda Barbie riietele RIIDEKAPP!!! Mu jaoks tundus see nii veider, et ma pidin võtma ette mingisuguse kataloogi ja sealt näitama, et näe, selliseid asju on veel, et kas ta sealt ei tahaks midagi. Saime ühe soovi veel kirja, mis pole päris tühi KAPP. Lihtsalt endalgi oleks natuke imelik lapsele lihtsalt riidekapp osta, samal ajal kui Nora mingeid eriti sädelevaid ja satsilisi asju avab.

Võtsin siis vahepeal eelkooli õpetajalt ühe paksu töövihiku ja autos sirvides vaatasin, et issand, tundub ju nii keeruline. Korraks juba jõudsin mõelda, et ei ma ei tea ikka, kas on hea otsus? Tulin sellega koju, ütlesin Lennale, et viigu oma tuppa ja kui seda mingi päev uurida tahab, siis andku mulle teada. Tahtsin ikkagi, et see huvi ja initsiatiiv tuleks temalt. 10 minutit hiljem kutsus Lenna mu enda tuppa ja tahtis proovida koos lahendada. Pööritasin ise silmi ja ütlesin, et kui me teeme, siis on vaja ikkagi keskenduda ja õhtu on käes. Hakkasime siis järjest tegema ja Lenna läks nii hasarti, et tegi terve 1. tunni materjali järele. Minu üllatuseks tundis ta kujundeid (ristkülik, ruut, kolmnurk ja ring) ning lünktekst, mida õpetaja palus mitte teha, tuli tal üsna kiirelt ja kergelt. Ja juba järgmisel hommikul tervitas ta mind taas oma töövihikuga. Pärast seda töövihiku täitmist sain ma aru, et täiesti veider on ikka iseendas lapsevanemana siiani kahelda, kui näen, et lapsele nii meeldib ja haarab uusi asju kiirelt.

Vahepeal kuulsin sellisest kohast nagu Rajaleidja ning otsustasin neile ka kirjutada. Oktoobri alguses Erikuga Saaremaale sõites, helistati mulle sealt ning kinnitati taaskord, et ajan ikka õiget rida ja mingu me samas taktis edasi. Leppisime kokku, et aasta alguseks saame parema pildi ette ning eelkooli õpetaja saab seni hinnata seda sotsiaalset poolt, kuidas Lenna on tunnis valmis küsima, tegema, suhtlema jpms.

Ausalt öeldes megaveider oli Lennat esimene kord sinna eelkooli saata, sest ikkagi tema jaoks kõik võõrad inimesed. Küll aga sain aru, et ta oli kiirelt sulandunud ja tundis end vabalt. Tegi ilusti terve tund kaasa, tutvustas end teistele, tõstis kätt ja oli selline asjalik. Jõudsin mõni minut enne tunni lõppu ning olin just Erikule filmimas Lennat kätt tõstmas, kui õpetaja teatas teistele “kas te teate, miks ma Lennat praegu küsisin? Sest ta tõstis ainukesena käe ja ootas”. Sain selle isegi linti .. ennast ajas nii muigama. Pärast tundi ütles aga õpetaja, et tegelikult ta võib juba esimese tunni järel kohe ära öelda, et Lenna on järgmisel aastal kooli minemiseks valmis.

Nüüd aga laseme asjadel omasoodu kulgeda ning tegelikult vaikselt valmistun ka järgmiseks aastaks mõningate ostudega, et kui nüüd märtsis avalduse sisse anname ja positiivne vastus tuleb, ei läheks suuremaks rahaliseks rabelemiseks. Kõikide eelduste kohaselt läheks Lenna kooli 6a. ja 8k. vanuselt. Elame – näeme, kuhu see eluke meid siis viib ja mis uus aasta toob!

10 thoughts on “Kui laps läheb varem kooli ..

 1. R. says:

  Mind huvitab, et milline see töövihik on? Olen ise ka last varem kooli panemas ja meil eelkoolis ei olegi otseselt töövihikut. Tahaks koju ka midagi muretseda.

  • Kat says:

   Mina tahaks sama teada.
   Mul plikal algab eelkool jaanuaris , aga äkki on väärt töövihik, mida tega ja enne eelkooli 🙂

   • NautigeHetke says:

    Tervitus! Selle töövihiku on koostanud meie eelkooli õpetaja ning seda kahjuks jagada ei saa.

  • NautigeHetke says:

   Tervitus! Selle töövihiku on koostanud meie eelkooli õpetaja ning seda kahjuks jagada ei saa.

 2. Kerli says:

  Tere:) Kas lasteaias olete samuti sellest rääkinud? Lasteaiaõpetajad kirjutavad tavaliselt kevadel koolivalmiduskaarte, see on dokument, mis läheb Lennaga kooli. Teie puhul tuleks see ka siis veidike varem õpetajal/õpetajatel teha.

  • Piret says:

   Olen ise eelnevatel aastatel paar rühma kooli saatnud õpetajana ja tean öelda, et lasteaial pole kohustust varem kooliminevale lapsele koolivalmiduskaarti väljastada

  • NautigeHetke says:

   Tere! Jaa, ma teavitasin direktorit, õppealajuhatajat ja õpetajaid, et selline plaan on meil olemas ning palusin Lennat teise pilguga jälgida. Küll aga Lenna pole kuus nädalat nüüd lasteaias käinudki ning ilmselt puudub veel mõni aeg.

 3. Ilts says:

  Nii tore postitus. Aitäh, et jagad. Endal on vanim laps küll 3a4k alles, aga väga huvitav on selleteemalisi tekste lugeda tulevikuks. Tore, et toetate laste arengut.
  Muidu lugedes just meenub, et neid kujundeid – ristkülik, ruut, kolmnurk ja ring ja lisaks ovaal nad just omandasid septembris lasteaia rühmas ka (esimene aia rühm, 3 -aastased siis). Ilmselt teab Lenna neid kujundeid juba aastaid 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga