Kogumispäevik: meie nädala toidukorv

Teate, ma olen veidi hasartis! Ja mul on nii hea meel, et Mirjam, Meie Käopesast, hakkas selle aasta algusest  kogumispäeviku projekti vedama. Hea meel, sest muidu poleks ma ilmselt sinna üldse kiiganud. Vaadake ise järele! Mõte on õppida aastal 2018 paremini majandama. Tegelikult ju pisikestest asjadest saavadki alguse suured ning löön ehk tiba passiivsemalt kaasa kui mõni teine, kuid ikkagi näen, et teen juba oma vanades harjumustes muudatusi. Jaanuarikuu teemaks on söögile kuluva raha vähendamine vähemalt 10%.

Olen aus ja ütlen, et meie peres on tegelikult nädala toidukorv üldjoontes pigem hästi planeeritud. Teeme kord nädalas tellimuse e – poest, viimane aasta siis e – selverist ja need kulud on meie neljaliikmelise pere kohta üsna soodsad. Mõtlesingi tuua siia välja meie ühe nädala toidukorvi ning planeeritud söögikorrad. Kirjutan siinkohal ainult söögist! E-selverist tellisin kõik pildil olevad asjad ning kogusummaks oli 63,66 eurot. Täpselt pärast tellimuse tegemist teadsin, et ema on teel Rimisse ja hea oleks sealt üks kala kaasa haarata. Niisiis sain ma 15,54 euro eest ühe 2,5 kg kaaluva lõhe. Esialgu mõtlesin, et natukene kulukas ost, kuid püha taevas, kui palju sellest kalast jätkub! Selle nädala kogusummaks on siis 79 eurot. Mainin siinkohal ära, et arved on olnud ka 90 – 100 eurot, kuid mitte kunagi üle 100 euro. Ootamatult oli minu planeeritud kavast kapis kuue nädalapäeva asemel kümne päeva õhtusöök. Kala pea ja sabaosa läksid sügavkülma ning nemad jäävad hilisemat aega mereannisupiks ootama. Üks pool kalast läks maitseainetega külmkappi fileerimist ootama ning teisest poolest kalast saime kahe päeva õhtusöögid.

Lühidalt tellin toidu selle mõttega, et oleks olemas valik hommikusööki – erinevad pudrud (mis kuivainena püsivad kapis kaua),  omleti – ja võileivamaterjal. Lõunasöögid on meil täpselt nii nagu jumal juhatab, mina söön kodus tihti tatart, vahel eelmise või üleeelmise päeva sööki, vahel võileib, vahel salat või siis hoopis puuvili piimaga. Sellest tulenevalt vaatan alati, et kapis oleks olemas tatar ning laual hunnik puuvilju. Sügavkülmas peavad marjad olemas olema, et saaks vajadusel smuutit teha. Samuti leiab külmikust porgandit – lillkapsast – kartulit ning salatimaterjali. Lennale on eraldi ostetud midagi magusat – kohupiim/kohuke/üllatusmuna, mis iganes. Muidugi ka oma 3 liitrit piima. Õhtusöök on siis meie peres see põhiline. Erik tuleb töölt, Lenna lasteaiast ja mul parasjagu kõht piisavalt tühi.

Kümne päeva toiduks kujuneb meil:

 • 2 x lõhefilee. Juurde näiteks kodujuust/kapsasalat/ahjus küpsetatud mee ja köömnetega porgand- kartul.
 • 2x hakklihakotletid sinihallitusjuustuga. Juurde peedi – või kapsasalat / ahjus miskit.
 • 2x kana mozarella ja kastmega, juurde kuskuss / riis
 • 2x mereannisupp (puljong kala peast, luust ja sabast)
 • 2x veiselihasupp

Tegelikult üks variant on ka püreesupi näol, sest kõik vajalikud juurikad on olemas ning sel korral sai isegi sai koju soetatud, et supi peale midagi rösitda oleks, kuid tundub et see läheb hoopis lõhefileega kaubaks.

Toidu tegemine tuleb vastavalt säilivuskuupäevadele ning sel korral proovisin ka esimest korda elus mõlema supi jaoks vajaminevad komponendid külmutada – nii veiseliha, kui ka kala. Antud juhul näen juba ette ära, et järgmise nädala ostud tulevad veel soodsamad, sest kappi jääb sel korral kindlasti alles juust, täissuitsuvorst, sügavkülma ühe supi jagu materjali ning kapis on kõik vajalikud kuivained olemas.

Mul on tunne, et see soodustoodete järgi ostlemine on täpselt harjumuse asi. Mäletan, et läks minulgi esimesed korrad üle kivide ja kändude, kuid nüüd olen juba nagu kala vees ja tõesõna nädalatoitu olen pidanud viimase aasta jooksul poodi vaid korra ostma minema.

Igal juhul, kel võimalus, soovitan kasutada e – poe teenuseid! See on meie pere jaoks küll kogu asja võti. Lihtne hoomata soodustooteid, võimalus ostunimekirjast maha tõmmata asjad, mis esimese hooga sinna lisatud said. Näiteks viimase ostu korral vaatasin ka mõned asjad kriitilisema pilguga üle. Maha said tõmmatud emotsioonilt lisatud kommipakid, smuutid jms. Kui siiani polnud väga hindadel selles osas silma peal hoidnud, et näiteks tellisin pakendatud porgandit, siis seekord muutsin kohe ümber ja mu üllatus oli tohutult suur. Kas teadsite, et 1.5 kg porgandeid maksab kõigest 0,53 senti!? Porgand on meie peres väga minev kaup, nii et olgu jumal tänatud! Muideks, mis e – poe kasutamisel kõige tähtsam – hoiad kokku ka bensukuludelt ning loomulikult oma väärtuslikku aega.

Mainin siinkohal ära, et me praktiliselt üldse ei viska toitu minema, ühtlasi on iga nädala lõpuks kapp täiesti tühi. Seega tellin toitu üsna täpselt nädalast nädalasse. Nagu näha, siis seekord on erand ning tegin proovi, kas õnnestub pikemaks kui nädal, vajalikud õhtusöögid lauale saada.

Aga ei, kõik ei ole muidug nii ideaalne. Kui meil kuluks tõesti iga nädal söögile 79 eurot, siis oleks ju igakuine väljaminek vaid 316 eurot, oleksime ehk liigagi tublid. Meie suurim miinus, mis lõi eriti pühade ajal välja, on selline „käin kiirelt bensujaamast läbi“ käigud. Me käime ka kord nädalas väljas söömas, kuid see on mul igal kuul eelarvesse ilusti sisse arvestatud ning kulude poolest arvestan selle pigem meelelahutuse alla. Küll aga need kiired käigud sealt bensujaamast võivad vahel rohkemgi välja viia. Vahel kohv, vahel midagi magusat, vahel mõni muu jook. Muidugi on bensiinijaam küll see kõige kiirem, kui enamjaolt ka kõige suurema juurdehindlusega koht, kust üldse osta. Niisiis meie lubadus on need kiired käimised ja emotsiooniostud ära jätta ning lähtuda ikka oma nädala toidukorvist.

Kogumispäevik on tore koht, kust saab mõned nipidki kõrva taha panna ning ootan huviga juba järgmiste kuude eesmärke. Toidu planeerimise ja toiduga seonduvate kulude osas, eriti emotsiooniostude näol, oleme küll teadlikkust tõstnud ning aegajalt ongi hea, kui keegi kuskil meelde tuletab, et saab ka mõistlikumalt tarbida! Minge kindlasti vaatama, seal grupis jagavad nii paljudki päris üllatavaid lugusid. Küll mõnel kulub 200 eurot kuus, teisel hoopis 750. Ise pean exceli tabelit ning mul on igakuiselt ära märgitud, et 500 eurot võiks toidule, majapidamisele ning väljas söömisele kuluda. Sel kuul harjutame ning järgmisel kuul võtan eesmärgiks 400’ga hakkama saada 🙂 Raha, mis üle jääb, liigub rõõmsalt rahakassasse!

Kui tihti teie käite poes ning millised summad kuluvad teil toidule kas iganädalaselt – või kuiselt? 

Uue aasta algus on ideaalne aeg end kokku võtta ning teha ilma kvaliteedi languseta teadlikumaid ning raha säästvamaid valikuid!

2 thoughts on “Kogumispäevik: meie nädala toidukorv

 1. Kaire says:

  Hea oli lugeda. Meil kulub kindlasti julgelt üle 100 euro nädalas, sest käime üle päeva poes. Olen pikalt mõelnud epoest tellimisele ja juba ka ecoopi lehele sattunud kuid sinna see jäänud on. Plaanin ikka ette võtta. Niru on lihtsalt raha maha süüa ja targem oleks tõesti see pigem kõrvale panna.

 2. Triinu says:

  Peab ka toidule kuluvat osa vähendama. Panime sügisel kulud kirja ja toidule läks 1000€ (poest, töölõunad, perega väljasöömised). Kodust väljas võtame ikka odavamaid toite (kallites kohtades ei käi söömas. Mõned aastad tagasi oli kuutoit ca 500€, siis oli meil 1 suu vähem. Kas tõesti elu ka nii palju kallinenud? Kodus teeme hästi lihtsaid toite, eks ostame ka valmistoitu.

  Lähiajal teeme uue kulude arvestuse. Soov on, et toidule kuluv jääks sinna 650 – 700€, mitte rohkem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga