Glükoosi taluvuse test – GTT. Mis see endast kujutab ja miks ma seda tegema pidin?

Käisin mina siis 17. oktoobril ämmaemanda juures. Nagu ikka tuli varasemalt anda/viia vere- ja uriiniproovid. Just rääkisin, et need ämmaemanda visiidid on alati jube igavad ning sellepärast pean pika sõidu ette võtma. Nii nagu Lennaga, oli Norat oodates kuni esmaspäevani ka kõik okei olnud – st. ämmaemand ütleb, kõik näidud on korras, küsib kas on mingeid vaevusi ning kuulab südamelööke. Seekord saingi siis selle „igava“ visiidi – uriiniproov korrast ära, pean sind saatma GTT tegema. Esimene mõte oli, vaevalt küll ja kas ma tõesti pean minema või? Ämmaemand siis seletas, et nende ülesanne on kohe saata, kui miski näit paigast ära on. Panin siis aja reedeks kirja.

Miks GTT testi üldse tehakse? Lühidalt on see selleks, et testida, kas mul on rasedusdiabeet või ei. Rasedusdiabeet on iseenesest süsivesikute ainevahetuse häire, mis tekib raseduse ajal ja taandub pärast sünnitust. Raviks on dieet, õige füüsiline koormus ja raskematel juhtudel insuliin. Lääne-Tallinna Keskhaigla lehel on välja toodud ka rasedusdiabeediga seotud riskid emale ja lapsele – rasedusaegne katkemine, enneaegne sünnitus, preeklampsia, võimalik vajadus sünnitus esile kutsuda, suur loode, sünnitrauma, loote üsasisene hukk ja kohanemishäired vastsündinul. Küll aga peamiselt saadetakse rasedad seda tegema, et vältida lapse suureks söömist. Testi saadetakse tegema ülekaalulised naised (kelle KMI raseduseelselt oli suurem kui 30 kg/m2); rasedad, kellel on esinenud rasedusdiabeeti eelmise raseduse ajal; rasedad, kellel on eelnevalt diagnoositud glükoositaluvuse häire; rasedad, kelle esimese astme sugulastel esineb diabeeti; rasedad, kes on sünnitanud suurekaalulise vastsündinu või need, kes raseduse ajal palju kaalu kogunud on ja siis need, kellel on mõni näit korrast ära. Mina siis käin viimase alla ja tean vist teadvat ka, miks. Uriiniproovid tuleb võtta tavaliselt hommikul esimese asjana. Mina aga söön igal õhtul ühe mango või banaani või midagi muud head ning tundub, et suhkrutase ei jõudnud piisavalt kiiresti langeda. Kaalutõus on mul iseenesest normis, sest tänaseks, 26. rasedusnädalaks, olen 6,8 kg juurde võtnud. Tahaksin panustada seekord samale tõusule nagu Lennagi puhul – max 15 kg, aga eks näis. Ca 11 kg on puhtalt rasedusega seotud, ülejäänud aga minu endaga, aga ilmselgelt on loogiline, et rasedusega mõned kilod ikka tulevad. Õnneks hiljem lähevad need sama ruttu.

Kuidas testi tegemine välja näeb? Puhtalt enda kogemuse pealt, siis ämmaemand andis mulle kõigepealt kolm saatekirja, mille alusel üldse kohale tulla. Pidin apteegist ostma Glucosoli – see on siis selline ülimagus suhkrusiirup. Valisin apelsinimaitselise (valikus oli veel coca-cola, mida üldse ei soovitata) ning maksis 8 eurot.  Eelmisel õhtul ei tohtinud alates kella 20.00’st süüa ega juua ning kohale pidi tulema Pelgulinnas sünnituseelsesse osakonda hommikul kella 8.15’ks. Ämmaemand soovitas kaasa võtta raamatu või ajakirja, sest testile kulub kuni 3 h. Kartsin alguses, et äkki enesetunne läheb kehvaks, kui 15 h järjest süüa ja juua ei saa, aga polnud midagi hullu. Tulin siis 8.15 kohale, kaasas arvuti, glükoosisiirup ja vahetusjalanõud. 8.25 võeti näpu otsast verd, ehk tühja kõhu veresuhkur. Mul oli see 3,8 mmol/l ja see näit võiks olla maksimaalselt kuni 5,1 mmol/l, nii et mul oli see väga hea. Pärast näpuverd võeti esimene veeniveri. Siis pidin 5 minuti jooksul ära jooma 75 g, terve pudelitäie siirupit, mis polnudki nii hull. Pool pudelit läks kergelt, lõpus pidin juba pause tegema. Süda pahaks ei läinud ja enesetunne oli väga okei. Siis võtsin aga arvuti välja, et teile kirjutada, kuidas testi tegemine välja näeb. 9.25 võeti teist korda veenist verd ning 10.25 võetakse kolmandat korda.  Üks tund pärast glükoosilahuse joomist peaks max näit olema 10,0 mmol/l ning kahe tunni pärast max 8,5 mmol/l.

Lõppkokkuvõttes läks aega tegelikult 2 h ja 15 minutit ning midagi väljakannatamatut selle testi juures välja tuua ei oska. Nüüd aga lähen viimast verd andma ja tulemustest kuulen alles esmaspäeval! Usun, et ikka kõik normis, aga eks siis annan teada 🙂

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga