Eluke siin eriolukorras

Tänasel päeval ei hakka ma isegi kirjutama, kui vastutustundetu on hetkel reisida ning vast iga mõtlev inimene on aru saanud, et seni kuni ta oma panust ei anna, ei muutu siin Eestis midagi paremaks. On siililegi selge, et ükski elujõus noor inimene ei muretse selle kerge palaviku ja köha pärast, vaid sellepärast, kuidas see mõjub eakatele ning kuidas ühe viiruse kiire levik võib majandusele korraliku hoobi anda ning milline saab olla inimeste tehtud kahju tulem. Või õigemini on juba mõju avaldamas. Inimesed enam ei tarbi nii palju, on eesootava osas ettevaatlikumad. Ettevõtted on alustanud koomale tõmbamisega, inimesi koondatakse ning kui panna end ettevõtja rolli, siis võib ikka abitu tunne olla küll, sest lähitulevikku ennustati küll majanduskriisi, kuid et see nii järsku jalad alt lõi, poleks ilmselt paljud osanud ette näha. Meie rendiruumid puutuvad ka otseselt kokku  näiteks huviringidega, kes on tänaseks päevaks ruumid “teadmata ajaks” üles öelnud. Ka töötajana on seis mannetu ning vist enamus meist teevad oma kalkulatsioone, kuidas sellest jamast võimalikult valutult välja tulla. Tuleb kiita valitsust tubli töö eest ja opositsiooni selle eest, et sellisel ajal mingit poliitilist palagani ei mängita. On tore näha, et keerulisel ajal hoitakse kokku, mitte ei õõnestata teineteise jalgealust. Ka meie neljas võim on teinud tubli tööd ning uudiseid kajastanud küllaltki neutraalselt!

Aga mis edasi saab? Keegi ei tea. Seniks on lihtsam võtta nädal korraga. Ja kui enne  püüdsin ka mina teha pikemaid plaane, siis tundub see üsna asjatu. Kõik on pidevas muutumises ja eks tavakodaniku ülesanne on püüda siin rahulikuks jääda, oma elu võimalikult tavapäraselt edasi elada, seni kuni vähegi võimalik. On suurim hea meel, et valitsus on otsustanud teha esimesi samme andes inimestele esialgu kindlustunde, aga ega siin loota, et keegi su sissetulekut kuni 70% ulatuses lõputult kompenseerib, on tühi lootus. Eks see kõik tuleb pika vinnaga ning inimeste tarbimisharjumused ajas muutuvad. Mina omalt poolt soovitaks lihtsalt igal majapidamisel vaadata üle oma kulud ja tulud, teha korralikke korrektuure ning eraldi välja kirjutada, millised on vajadusel võimalikud kokkuhoiukohad jpms.

Meie jätsime oma reisiplaanid juba ammu katki, nii spa külastused, kui ka Türgi reisi ning kahju oli ikka lastele öelda, et nende esimene oodatud välisreis jääb nüüd ära, kuid mis teha. Küll neid võimalusi veel tuleb. Ma arvan laste jaoks oli reisi ära jäämisest kehvem uudis lasteaia kinnipanek. Oleksite pidanud Leenu nägu nägema, kui ta kuulis, et mitu nädalat peab ta kodus olema.

Omaette väljakutse on lastele piisavalt tegevust leida. Kuidas pidada kodukontorit, kui kolm last on kodus ja maksimaalne omaette tegutsemise aeg on 30 minutit korraga? Alustuseks sai koju ostetud hunnik paberit ja uued joonistusvahendid. Plastiliin ja piparkoogivormid aitavad veel hädast välja, aga no tõesti. Arvata, et see lapsi järgmised 1.5 kuud köidab, on küll päris hull. Kaua sa neid kujundeid vormidest ikka joonistad. Kühvli – ja liivamajandus on ka ikka mõnusalt üksluine, sest ühel hetkel saavad kõik sünnipäevapeod, liivatordid ja lossid ehitatud. Hoovi pealt on juba lademetes käbidki kokku korjatud. Eks siin on aeg enda kujutlusvõime ka rohkem tööle panna. Pidasime siin sügiselgi spordivõistlusi, aga see tähendab ka vanemate aktiivset kaasatust.  Lapsed õppisid omavahel ka Tsirkust mängima. Mul oli juba super hea meel, sest täringu loopimine ja täppide lugemine võttis arvestatava aja, kuniks üks hetk märkasin, et Leenu võidab Norsiga mängides kõik mängud, sest täpid loeti vastavalt vajadusele kokku.

Üht olen küll täheldanud, et kodus käib kõik pidevalt toidu ümber. Selline tunne nagu oleks see vana aja vanaema, kes alustab hommikul pudruga ja jätkab sealt kohe kartulite koorimisega, sest jumala eest, lõuna tuleb varsti peale. Veel pean ma tõdema, et hämmastav on leivakulu meie majapidamises. See on jõhker! Eile tõin ma paki rukkipala, astusin sellega õhtul uksest sisse ja täna hommikuks oli see otsas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga