Blogijate advendikalender: detsembrikuu eelarve

Kes blogi pikemalt lugenud, teab, et olen suur planeerija ja ega detsembrikuu siis erand saa olla. Meil oli kodus juba suve lõpus juttu sellest, mida tüdrukud jõulude ajal kuuse alt leida võiks. Muidugi üritame ka meie igal aastal võimalikult valutult kingituste tegemisega toime tulla, sest pere on tõesti suur, lapsi palju ning samas päris tühjade kätega ka minna ei taha. Ikka on hea meel, kui sinu tehtud  kingitus teist rõõmustab.

Kuidas meie oma kodus jõulukingitusi planeerime?

  • Kõigepealt kodureeglid paika. Oma perekeskis on meil alati kokkulepe, et lastele võiks teha ühe suurema ja asjalikuma kingituse ning omavahel teeme midagi, mida teisel tarvis on. Samuti teeme mõlemad nö „kingitused kodu jaoks“, ehk siis kuuse alt leiab midagi, mis kodus värskendust leiaks.
  • Kingitused perega veedetud jõulupidudel. Looge oma süsteem ning ärge kartke seda aegajalt muuta. Meil toimuvad kolmed jõulud ning reeglina on rõhk alati lastel. Eriku vanemate kodus teevad vanavanemad kõige väiksematele ning külalised toovad midagi maitsvat lauale. Minu vanemate kodus otsustasime sel aastal lapsi kingitustega mitte üle kuhjata, vaid kogusin kokku igalt perekonnalt kindla summa, mille eest sai soetatud igale lapsele ja vanaemale midagi toredat. Tahtsime sel aastal vältida seda tohutut üleostmist ning nii on võimalik kordi soodsamalt ka ära majandada. Võin näiteks tuua, et kui 5 lapse peale kuluks muidu ca 100 eurot, siis seekord panustasime kõik 60 eurot ning kogusumma eest saavad seitse lapselast ja lisaks veel vanaema kingitused.
  • Võib ju mõelda, et oh, sel aastal võtame jõulude ajal rahulikult ning kulutame vähem, kuid lõpptulemus on ikka see, et rahakest aina väheneb. Mina näiteks jagasin kingitustega seotud kulud kahe kuu peale ära ning juba novembris olid ostetud ära 10 kingitust 🙂 Tegelikult detsembrikuus kulubki meil jõulude peale üsna vähe. Tundub, et saaks justkui rahus jõulude ja Eriku puhkuse aeg mis tahes teha, kuid ei tasu unustada, et meil on ka tüdrukute sünnipäevapidu tulemas, kuhu läheb julgelt pool jõuludele kulunud rahast. Peokoht, söögid, dekoratsioonid, tort jm võtab oma osa. Laias laastus soovitan ma tõesti need „must have“ kingid varakult ära soetada, et saaks jõulukuul lahedamalt hingata.
  • Minu puhul on ikka nii, et isegi kui raha on käes, siis mulle on sisse kodeeritud, et enne ei osta, kui olen veendunud, et see on parim ja soodsaim variant. Näiteks jõulukingitustega seonduvalt sihtisin ma musta reedet ja Karupoeg Puhhi mingit suurt soodusnädalavahetust. Samuti võib häid diile leida kaup24 või shoppa.ee lehelt, kus me soetasime tüdrukutele nukumaja. Praegu siin kiirelt googeldades, annab mulle teistelt veebilehtedelt Kidkraft Kaylee nukumaja soodushinnaks 169 eurot (alghind oli veidi üle 200 euro), kuid meie soetasime selle 139 euro eest 🙂 Võit ju missugune?
  • Pereliikmetele, sõpradele, õpetajatele planeerima ise kingikotid/korvid hea – paremaga 🙂 Kuna enam jaolt igal pool on välja kujunenud nii, et täiskasvanud omavahel kingitusi ei tee, siis kaasa saab alati midagi võetud. Reeglina midagi sellist, mille saab ära tarbida. Kes see ikka koju neid korduvaid kruuse ja termoseid tahab. Ma ei tea miks, aga millegi pärast olen ma sel aastal absoluutselt kõikide kingituste tegemised enda peale võtnud – pere lastele, lasteaias õpetajatele jne. Samas mulle nagu meeldib ka! Hea meel on, kui saan ise veenduda, et kingipakki ei lähe mingi twix või snickers, vaid kvaliteetne kraam. Küll aga soovitan ise alati pakke kombineerida, sest allahindluste ja heade leidudega saab kokku midagi palju vägevamat, kui lihtsalt poest ostetud nännipakk. Näiteks eile skoorisin ma just gurmeeosakonnast väga palju häid asju – kohvi, teed, trühvleid.. lisaks tuleb see nännipakk kordi soodsam ja kvaliteetsem.
  • Tõele au andes, siis ma üritan küll soodsaid diile teha, kuid samas ma ei taha kunagi kvaliteedi osas järele anda. Näiteks eelistan laste kingituste puhul ikka puitu plastikule ja üldse jälgin seda, et asi ka vastupidav oleks. Oleksime saanud ka lastele teha kordi odavama nukumaja, aga olen kasutatud versioone odavast juba näinud. Majade seinad ja lagi on näiteks ära vajunud ja noo raha maksta millegi eest, mis varsti ära laguneb, on nagu ka jube kehv.

Igatahes ma kirjutaksin teile suurima hea meelega ka summadest, sest tegelikult on see jahmatav, arvates, et ajad kokkuhoidlikult läbi, kuid tegelikut kogusumma kingitustele ja erinevatele üritustele on pea kuupalk ise. Ma arvasin, et jõuludele kulub umbes poole vähem, kui tegelikult kulunud on. Eks see ongi see kulude jagamine mitme kuu vahel. Lööge ka huvi pärast kokku, mis teil kingituste peale kulub, ka lasteaiad/koolid/pereliikmed/ka väiksed kingipakid, usun, et üllatute isegi. Kuna Erik ei soovi, et ma blogis rahanumbritest kirjutaks, siis jätan selle osa vahele.

One thought on “Blogijate advendikalender: detsembrikuu eelarve

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga