A kes on peres lemmik laps?

Õige ema vastaks, et kõik lapsed on ühtemoodi armsad, kallid ja head ning tegelikult ju ongi, lihtsalt igaüks omamoodi. Küll aga minu arvates oleneb ikka palju ka päevast! Reeglina sellist päeva ei ole, kus kõik hästi käituks. See on sellises vanuses laste puhul täiesti normaalne kah! Nii viskame tihti nalja, et täna on üks neist esimese koha endale napsanud, teine aga kolinal kolmandale langenud.

Lenna vist tundis, et ei saa piisavalt tähelepanu ning otsustas siis kogu täiega aja maha võtta ja haigena kümme päeva kodus olla. Esialgu mõtlesin, et oh issand, saab ikka “vahva” olema küll. Tõsiasi oli hoopis, et Lennaga on ikka  imelihtne. Ta on super arvestav ja abistav. Ikka täitsa suur tüdruk juba! Niimoodi koos aega veetes panen tema juures nii palju uut tähele! Ta on tohutult korrektne, punktuaalne ja kohusetundlik.. Tema toad on alati korras ja ta on ise selle üle nii uhke! Lenna on isegi, et liialt korralik.. näen, et olen selles osas eeskujuks, aga ei oska nagu teadlikult lohakam ka olla, et laps elu nii tõsiselt ei võtaks. Ma olen mõtlema hakanud, et sellise loomuga tüdrukul saab tulevikus vähekene keeruline olema. Ta seab endale juba praegu kõrgeid ootusi ja kui miski ei õnnestu, on ta sisimas väga kurb ja pettunud. Ta elab selliseid asju väga üle.. ja ma tõesti ei kujuta ette, kui ta koolis oma esimese kahe saab. Tahaks talle öelda, et saa palju tahad, need on vaid hinded.. kuid ilmselgelt pole  see päris õige taktika. Lenna saab alles nelja aastaseks, aga mõtleb nagu väike täiskasvanu. Ma tõesti ei saa aru, kust see tuleb. Ta pole üldse selline klassikaline laps, vaid meenutab hoopis väikest indiaanlast.. kui keegi teda kõnetab, siis vastusest võib vaid unistada. Oleme aru saanud, et ega sundida ei saa, las kulgeb nii, kuidas ise soovib. Ta ei ole selline seltsiv ja väga sotsiaalne, ainult vaid “omadega” lähedane. Lenna on selline, kes oma mugavustsoonis on hästi julge ja lõbus, teeb nalja ja jutustab.. kuid ta laseb inimesed väga pika vinnaga endale ligi. Näiteks minu enda isa hakkas talle meeldima alles pärast 3.5 aastat, kuigi käib ja näeb mu vanemaid tihti. Sisimas loodan, et ta leiab kunagi enda kõrvale inimese, kes on talle vastupidiselt väga vaba ja tsilli ellusuhtumisega.

Leenu lemmik tegevusteks on nukkude eest hoolitsemine. Ta võib väga pikalt neid riietada, sättida, nende riideid ilusti kokku voltida ja järjestikku lapata. Ta hoolitseb oma nukkude eest väga põhjalikult. Näiteks plastiliinist süüa tehes veendub ta selles, et kõik tükid oleksid võrdselt väiksed. Lubamatu on titale pakkuda “putru”, mis näeb ebaproportsionaalne välja. Lenna lemmik”multikas” on Home Alone. Ta vaatas seda kümne päeva jooksul iga aurutegemise ajal korduvalt ja korduvalt. Leenu on hästi emme-issi laps. Ta armastab seda, kui ma temaga muinasjutte loen või legodega mängin. Erikuga praktiseerib veidi üleolevat suhtlust – mõned ülbed laused ja kisub vaidlusi üles (huvitav, kas matkib mind?) .. samas ma näen, kui armastavalt ta issist räägib. Kahekesi kodus mängides võib ta näiteks poole tegevuse pealt teatada, et issi on talle ikka nii kallis või issi on nii armas. On näha, et see tuleb siiralt kuskilt südamesopist.  Alati kui ta midagi vahvat teha tahaks, siis sooviks ta seda meie kõigiga jagada. Näiteks järgmisel nädalal on jõulupidu tulemas ning esimese asjana küsis, kas Nora ikka tuleb ka!?

Lenna puhul võib vast kõige enam närvi ajada see, kui ta ajab valel hetkel oma täpsust taga. Näiteks, kui kõik on juba riides ning valmis õue minema, leiab ta, et sokk saapas jäi ikkagi veidikene viltu ning ta tahaks üldse, et sokiäär oleks dressipüksi peal, sest muidu tuleb tuul sisse ja nii võib haigeks jääda. Või kui õhtul on magamaminemise aeg ning ta oma päevariideid kokku lapib, võib ta ärrituda ja solvuda, kui ise riideid ilusti kokku ei saa või kokkulapitud pluus kuidagi valesti kapi äärele jääb. Ta võib joru üles kiskuda, kui tema kapp või tuba on just korda tehtud ning Nora midagi paigast tõstab. Vahel suunab ta õekest sujuvalt teise ruumi mängima “Nora, äkki lähme mängime hoopis suures toas, EKSJU?”. Lenna üks suuremaid probleeme on, et tal on oma kodus igav. Veel rohkem ärritab teda, kui me teatame, et igavus ongi ju ainult hea, see paneb sind rohkem mõtlema. Viimase aja kõige närvesöövama omaduse tiitli saab vaidlemine ja torisemine. Oh püha taevas, ütlen ausalt, see on nii häiriv!

Nora, kas teed naerunägu ka?

Tüdrukute vahel on ikka aegajalt rivaalitsemist, sest tähelepanu on siin kodus vaja nii paljude vahel jagada.. samas on mul hea meel, et nad juba varakult saavad omast käest õppida teisega arvestamist. Kui kõrvale jätta tülid, kes enne midagi võttis, on need ühised kokkuhoidmised küll armsad!

Ok, musist piisab ka!

Nora seevastu on Lenna vastand, nii välimuselt kui iseloomult. Hästi selline muretu ja vaba hing.. nägu koguaeg naerul ja tuju hea. Nora on siiani olnud meil kõige lihtsam laps, nii beebieas kui ka praegu.. kõik see titemajandus oli temaga imelihtne – magas enamuse ajast, võõrutamised pudelist/lutist/öisest söömisest jpm läksid nii valutult. Kuidagi iseenesest, suurt vaeva nägemata, sai asjalikuks! Kui Lenna on hästi korralik ja tubli ning see teeb meie jaoks elu lihtsaks, siis Nora on meie majja toonud korraliku melu.. suhtleb julgelt, kõva häälega, rohkem lauldes. Ta on täielik kalli- ja musimasin. Käib ja küsib tihti sülle. Ta ajab meid mitmeid kordi päevas südamest naerma, sest kostitab kõiki oma miimikaga. Tihti vaatab meie tõsine Lennagi teda ja kukub lihtsalt naerma.

Nora on olemuselt hästi .. kohmakas?.. ühesõnaga väga tihti midagi juhtub! Ühel õhtul sõime rahulikult õhtust, kui toolilt maha minnes komistas Nora ja väänas jala nii välja, et terve õhtu liipas ringi nagu haavatud sõdur. Järgmisel päeval istus toolist mööda ja kukkus käe peale. Eile kõõlus mängutoas, mille tagajärjel prantsatas kuklaga vastu maad ja lõua vastu lauda. Hea, et hammas välja ei lennanud, natukene küll logiseb. Pole mingi probleem selja taha vaadates ja itsitades peaga vastu seina käia. Joostes paneb korralikke matse.. meid ajabki nii naerma, et enamus korrad tõuseb ta püsti, mõtleb hetke, hakkab naerma ja jookseb edasi. Tore sell küll!

Nora lemmik tegelaseks on hetkel Minnie. Ostsin talle Minnie pusa, mida ta õhtu jooksul 10x vaatamas käis, teatades “MINNIE PLUUUUS”. Erik rääkis, et Lennat lasteaeda viies kooris ka Nora endal jope lahti, et kõik ikka MINNIE PLUUSI näeksid! Ta on meil suur tee joodik ja seda märkasid ka päkapikud. Eile avastasid tüdrukud sussi seest Minnie teetassid ja Noral oli nii raske seda koju jätta, et kui lõunal Rosannaga arstile sõitsin, avastasin tassi hoopis autost! Pere keskmine näeb hoolega vaeva, et oma kohta au sees hoida. Öeldakse ju, et keskmised saavad kõige vähem tähelepanu, kuid Nora teeb kõik selleks, et asi võrdne oleks! Kohe, kui Lenna midagi võtab, tahab ta ka! Kui ei saa, järgneb kõrvulukustav kisa. Samas kui saab, annab ta kohe selle tagasi. Vaja lihtsalt ka kõike seda sama teha, mis Lennagi. Lenna on Nora jaoks A&O. Kui ta õele kõrsiku viib ja Lenna ” ma ei taha” ütleb, saabub südamepõhjast solvumine ja kurbus. Oma kodus peame kõvasti vaeva nägema veel hääletooniga. Kõige suuremad tülid saabuvad reeglina siis, kui Lenna Noraga käre on.. sest ega väiksem plika võlgu ei jää. Mitte kunagi!

“Ah, tule parem siia!”

Rosanna tundub tulevat mix meie kahest tüdrukust. Välimuselt tume nagu Lenna, loomult lõbus nagu Nora! Temal on veel lihtne, ainuke nõue on vaid – vähem õhtust kisa!

2 thoughts on “A kes on peres lemmik laps?

  1. Grete says:

    Nii vahva pere on teil! Ootan ise oma esimest lapsukest ja selline postitus toob mullegi ootusärevuse sisse, et ei tea, mis iseloomuga minu väikseke tuleb. Nii vahvalt kirjeldad oma lapsi kui isiksusi. Väiksed aga täitsa omamoodi tegelased. Soovin edu nende kasvatamisel 😊

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga